Petraeus s reportérkou Kyrou Phillipsovou hovořil mimo záznam. „Dal jasně najevo, že to strašně podělal,“ popsala rozhovor Phillipsová. Petraeus prý plánuje na kauzu reagovat zatím tajeným „čestným krokem“. Přiznal, že „osobně selhal“ a „účastnil se něčeho nečestného“. Svoji ženu Holly, kterou podváděl s autorkou své autorizované biografie Paulou Broadwellovou, označil za člověka, který je „mnohem lepší, než si on zaslouží“.

Paula Broadwellová napsala oslavný životopis s názvem All in.

Paula Broadwellová

FOTO: T. Ortega Gaines, ČTK/AP

Bývalý velitel amerických sil v Iráku a Afghánistánu Petraeus se od své rezignace na post šéfa CIA před týdnem neukázal na veřejnosti. V pátek byl ale očekáván v Kongresu kvůli výpovědi ve věci zářijového útoku Libyjců na americký konzulát v Benghází.

Video

Dav v Libyi vytahuje tělo amerického velvyslance

Čtyřhvězdičkový generál odmítá nařčení, že milence, s níž údajně ukončil poměr už před několika měsíci, i když se dál vídali, poskytoval tajné informace. Zejména odmítá to, že by od něj Broadwellová věděla cokoliv o útoku v Benghází, kvůli němuž byl kritizován prezident Barack Obama. Na internetu se objevilo video, na němž Paula Broadwellová říká, že v libyjském městě útočili radikálové, kteří chtěli osvobodit své komplice z věznice CIA.

Petraeus už minulý týden ujišťoval Obamu, že tajné informace od něj neunikly. Prezident ve středu prohlásil, že nemá důkazy o ohrožení bezpečnosti Spojených států Petraeusovou milostnou aférou. Obama vyjádřil naději, že aféra bude v generálově životopise jen „poznámkou pod čarou“.

Mezitím CIA zahájila předběžné vlastní vyšetřování svého bývalého šéfa.