„Dnes by nemělo být nikomu dovoleno vlastnit materiál vhodný pro výrobu jaderné zbraně bez řádné ochrany. Soukromé firmě nemůže být nadále povoleno používat uran,“ reagoval na tato zjištění Edwin Lyman z Unie znepokojených vědců.

Množství uranu, které Kodak v reaktoru používal, by však na sestrojení bomby nestačilo, bylo to pouze 1,5 kilogramu. K výrobě jaderné nálože je třeba aspoň desetkrát více štěpného materiálu. Kritici se ale obávají, že teroristé by mohli z podobných laboratoří po částech ukrást dost uranu na výrobu bomby.

Společnost, která zkrachovala letos v lednu, zatím tajila existenci reaktoru. Její mluvčí popřel, že by systém držela v tajnosti záměrně. Místnímu deníku Democrat and Chronicle ale řekl, že si není jistý, zda o něm byly informovány místní úřady. Přitom přetrvávalo přinejmenším riziko úniku radiace z reaktoru CFX (zkratka pro Californium Flux Multiplier).

Reaktor se nacházel v zóně Kodak Park. Byl v suterénu budovy 82. Z provozu jej vyřadili po 32 letech v roce 2006. Pak uran předali úřadům. V USA je 31 zkušebních a výzkumných reaktorů, zejména na vysokých školách. Téměř všechny používají nízko obohacený uran.