"Smuteční obřad bude příští týden ve středu tady v Clevelandu. Začne v 16:00 (22:00 SELČ)," řekl Mašín. Uvedl, že jej po bratrově úmrtí kontaktovalo několik českých politiků. Nechtěl je ale jmenovat s tím, že bude lepší, když politici svou případnou účast na pohřbu oznámí sami.

Premiér Petr Nečas již dříve sdělil, že účast někoho z vlády bude v první řadě záležet na rodině zesnulého a na charakteru pohřebního obřadu. "O případné vládní účasti bude rozhodnuto posléze i v závislosti na místě a času pohřbu," uvedl jeho mluvčí Jan Osúch.

Loňského pohřbu dalšího ze skupiny odbojářů Milana Paumera se kromě stovek lidí zúčastnili i nejvyšší ústavní činitelé. Na smuteční obřad v Poděbradech přijel premiér Nečas, ale i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéf VV Radek John, ministr obrany Alexandr Vondra a tehdejší předsedové parlamentních komor Přemysl SobotkaMiroslava Němcová.

Mašínům se společně s Paumerem podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.

Kontroverzní historie

Případ skupiny kolem bratří Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí. Někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy.

Mašínové se zároveň do Česka odmítají vrátit, protože země podle nich nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem. Ctirad Mašín se tak podle bratra nechtěl do Česka vrátit ani po smrti. "Radek samozřejmě svůj názor na politickou situaci nezměnil, to bylo mnohokrát již uveřejněno. Přál si být pochován tady v Americe do té doby, dokud se politická situace nezmění, tak se tam nechce v žádné formě vrátit," řekl v sobotu Josef Mašín.

Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Měl dva syny a dceru.

Smuteční obřad se příští středu uskuteční v pohřebním ústavu A. Ripepi & Sons nedaleko clevelandského letiště. Potrvá od 16:00 do 19:00 místního času (středečních 22:00 až čtvrtečních 01:00 SELČ), uvedl Josef Mašín.