Na seznamu nejhledanějších zločinců FBI je od roku 1999. Ze všech amerických zločinců byla na jeho dopadení vypsána nejvyšší odměna – dva milióny dolarů. Pátrala po něm speciální jednotka. Bulger se objevil i na seznamu deseti nejhledanějších lidí na světě časopisu Forbes.

Bulger byl zadržen i se svou dlouholetou přítelkyní, šedesátiletou Catherine Elizabeth Greigovou, v domě v Santa Monice. Zatčení proběhlo v klidu. Podrobnosti nebyly zveřejněny. Nebylo ani uvedeno, jak se pár podařilo vypátrat. Greigová byla hledaná pro poskytování úkrytu uprchlému zločinci.

Oba byli viděni naposled v roce 2002 v Londýně.

Dům, kde byl dopaden James Bulger

Dům, kde byl dopaden James Bulger

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

V úterý FBI odvysílal půlminutový spot o Greigové, aby se přes ní se snáze dostal k uprchlému zločinci. Uvádělo se v něm, že miluje psy a další zvířata, chodí do salónů krásy a že pracuje jako dentální hygienistka. Měla prodělat několik plastických operací.

Podle žalobce Bulger uprchl, když ho varoval agent FBI John Connolly, který z něj o dvacet let dříve učinil informátora FBI. Gangster poskytoval místní FBI informace o svém hlavním rivalovi v oblasti Bostonu v době, kdy bylo jednou z hlavních priorit FBI zničení místní mafie.

Agent byl v roce 2002 odsouzen za vydírání a chránění Bulgera a jeho spolupracovníka Stephena "Střelce" Flemmiho, rovněž informátora FBI.

První slyšení Bulgera se má konat ve čtvrtek.