Čtyři zachránění horníci už byli přepravení vrtulníkem do nemocnice.

Chilští experti z řad zvláštních sil a specialistů se zkušenostmi z krizových situací v úterý večer místního času zahájili konečnou fázi akce na záchranu 33 horníků, kteří jsou zavaleni v hlubinách dolu na měď a zlato.

Pod zemí ještě zůstává 23 horníků a jeden záchranář, který k nim před zahájením evakuace sjel záchrannou kapslí. Vyprošťovací práce potrvají celkem přibližně 36 hodin. Na místě situaci monitoruje na 1600 žurnalistů z celého světa.

Postupně vytahovaní

Jako první byl na povrch o půlnoci vytažen Florencio Ávalos Silva, 31letý otec dvou dětí. Na povrchu ho čekali syn a manželka.

Video

Expirované video

Třetí horník zachráněn z dolu (Reuters/Stream)

Silva stál často za kamerou, jejímž prostřednictvím horníci v posledních dnech posílali příbuzným na povrch své vzkazy, což frustrovalo jeho vlastní rodinu. "Nepřekvapuje mě, že ho vybrali," citovala dříve agentura AP jeho matku.

První zachráněný horník Florencio Ávalos

První zachráněný horník Florencio Ávalos

FOTO: Reuters

Horník se po vystoupení ze záchranné klece pozdravil i se záchranáři a prezidentem a následně byl na nosítkách odvezen k lékařské prohlídce. Hned na to se do dolu vydal v kabině druhý záchranář.

O půl hodiny později se na povrchu objevil 40letý horník Mario Sepulveda Espinaze. Pozdravil se se ženou a záchranářům a prezidentovi rozdal kameny, které s sebou vezl v tašce. S přihlížejícími vtipkoval a záchranáře donutil skandovat.

Jako třetí byl vytažen Juan Andres Illanes Palma. "Tolik diváků," poznamenal Palma k přihlížejícím, než se objal s manželkou. Stejně jako ostatní, i jeho před světlem chránily tmavé brýle.

Čtvrtým vytaženým byl Bolivijec Carlos Mamani. Pátý vytažený Sanchez o sobě prohlásil, že trpí klaustrofobií, uvedla SkyNews. Šestého Osmana Isidra Arayu, vytáhli v 10:35 SELČ. Na povrchu se rozplakal.

Prezident Sebástian Piňera zdraví zachráněného horníka.

Prezident Sebástian Piňera zdraví zachráněného Espinaze.

FOTO: Reuters

Mario Sepulveda Espinaze donutil ostatní skandovat.

Mario Sepulveda Espinaze donutil ostatní skandovat.

FOTO: Reuters

Potíže při finálních testech

Záchranáři v úterý nejprve provedli poslední zkoušky záchranné kapsle Fénix. Nejdříve ji dvakrát spustili prázdnou do hlubin záchranného vrtu. Původní plán na spuštění do hloubky 610 metrů ale naplněn nebyl. Lano, na němž kabina visí, se dotýkalo stěny vrtu. Podle stanice CNN se vyskytly potíže s koly na stěnách kapsle.

Temno a vlhko podlomily zdraví chilských horníků

Krátce před půlnocí byl nicméně do šachty spuštěn i záchranář. O necelých 17 minut později stanul v komoře, kde ho přivítali uvěznění horníci.

 

„Dnešek přinese do všech domovů v Chile slzy štěstí. Jsem si jist, že horníci nebudou stejní jako před havárií, a ani Chilané už nebudou stejní.“ prezident Sebastián Piňera

 

Časový plán vyprošťování je podle agentury DPA vypracován na minutu přesně. Vzhledem k tomu, že kabina bude k opatrné cestě nahoru s každým horníkem a zase rychle dolů potřebovat asi hodinu, má celá akce trvat asi dva dny.

Chilští horníci jsou zdaleka nejdéle přeživšími zavalenými lidmi. Dosud drželi rekord - 25 dní - tři čínští horníci, kteří byli uvězněni pod zemí loni v létě v jihočínské provincii Kuej-čou.
V české novodobé historii drží rekord dva horníci z dolu Julius III v (dnes již neexistující) obci Kopisty u Mostu, které se v listopadu 1966 podařilo živé vyprostit z podzemí po 25 hodinách od nehody. Přežili i díky potrubí, jímž jim byl přiváděn vzduch, voda a čaj.

Kromě příbuzných a známých zavalených na místo v úterý dorazil chilský prezident Sebastián Piňera i s manželkou. Hlava státu horníkům při posledním rozhovoru přes kameru slíbila, že je osobně na zemi uvítá. Očekávala se i přítomnost bolivijského prezidenta Eva Moralese, neboť jeden ze zasypaných je bolivijský občan.


První silní, nakonec stateční

Do klece, vybavené telefonem, dýchacím přístrojem, vodou a lékařskými senzory životních funkcí, měli k prvním čtyřem jízdám nastoupit nejzkušenější z horníků, kteří zároveň budou v dobré psychické i fyzické kondici: to proto, aby si věděli rady, kdyby se objevil problém.

Jako poslední má jít předák směny, která do podzemí sfárala 5. srpna.

Video

V Chile vyzkoušeli šachtu, kterou se budou zachraňovat horníci

Ve druhé skupině půjdou horníci, kteří jsou na tom špatně, a nakonec zůstanou psychicky nejvyrovnanější. Na to, že horníci jsou uvězněni již téměř 70 dní, jsou ale podle lékařů všichni v překvapivě dobrém stavu. „Vládne mezi nimi solidarita a soudržnost,“ popsal dříve náladu horníků ministr zdravotnictví Jaime Manalich.

Pro nejhorší případ je možné dno klece oddělit a pomocí navijáku se spustit dolů.

V místě táboří příbuzní zavalených horníků.

Příbuzní zavalených horníků v místě tábořili týdny.

FOTO: Carlos Vera , Reuters

Nejdéle přeživší zavalení horníci
Chilští horníci jsou zdaleka nejdéle přeživšími zavalenými lidmi. Dosavadní rekord drželi tři čínští horníci, které ze zatopeného dolu v roce 2009 vysvobodili po 25 dnech. Přežili i díky tomu, že pili špinavou vodu, která k nim skrze zem prosakovala, a žvýkali uhlí.
V české novodobé historii drží rekord dva horníci z dolu Julius III v (dnes již neexistující) obci Kopisty, které se v listopadu 1966 podařilo živé vyprostit z podzemí po 25 hodinách od vzniku nehody. Přežili i díky potrubí, jímž jim byl přiváděn kyslík, voda a čaj.

Okamžitě k lékaři

Těsně u vyústění záchranné šachty Plan B je už připravena mobilní ordinace, kde stav zachráněných zkontrolují lékaři. Pro případ komplikace budou vedle přistaveny tři vrtulníky, aby je odvážely do nemocnice ve 40 km vzdáleném městě Copiapó.

Bude-li stav horníků uspokojivý, projdou asi 50 metrů do polní nemocnice. Tam se budou moci krátce setkat s jedním nebo dvěma nejbližšími příbuznými – na to byl stanoven limit dvou minut – a absolvují asi dvouhodinovou zevrubnou zdravotní prohlídku.

Teprve poté se přemístí do odpočinkových buněk, kde ve společnosti opět nejvýše dvou příbuzných budou čekat na skupinový převoz vrtulníkem do vojenské nemocnice v Copiapó. Tam stráví 48 hodin na pozorování a teprve v případě, že budou v pořádku, budou se moci vrátit domů.

Důl San José

Důl San José

FOTO: David Mercado, Reuters

Musejí překonat strach z úzké klece

Úterní jídelníček horníků byl obohacen o vitamíny a měl být antistresový, protože někteří se obávají vstoupit do úzké klece. Jen díky tomu, že většinou zhubli až o deset kilo, se tam ti tělnatější vejdou.

Podle důlního ministra Laurence Golborneho zkoušky klece a jejího pohybu byly úspěšné. Klec byla cvičně spuštěna, ovšem jen do hloubky 610 metrů a nikoliv 622, kde čekají horníci. Ti už připravují vhodnou plošinu, aby se klec mohla spustit až k nim.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky