Horníci uvízli v hloubce 700 metrů pátého srpna. Doposud úřady předpokládaly, že se je nepodaří vysvobodit dříve, než za několik měsíců.

"Nejnovější generace strojů umožňuje vrtákem širšího průměru rozšířit stávající šachtu," uvedl jeden z inženýrů Walter Herrera. O záložním plánu B informoval chilský ministr zdravotnictví s tím, že další informace budou oznámeny později.

Speciální vrtačka, která má vyhloubit vrt, kterým se horníci dostanou na povrch.

Speciální vrtačka, která má vyhloubit vrt, kterým se horníci dostanou na povrch.

FOTO: Ivan Alvarado, Reuters

Současné snahy nekorespondují s předchozím vyjádřením ministra hornictví Laurence Golborneho, který odmítal, že by se horníci mohli dostat na svobodu za 30 nebo 60 dní. "Informace je zcela jasná, časový rámec je... mezi třemi a čtyřmi měsíci," uvedl Golborne místním médiím.

V Chile již je speciální vrtná souprava, která by měla vyhloubit šachtu, do níž bude spuštěna kabina a  jednotliví horníci budou následně vytaženi.

Deprese se zlepšily

V sobotu chilská vláda informovala o zhoršení psychického stavu pětice mužů. [celá zpráva]

Následně úřady oznámily, že jejich stav se zlepšil. Pomohl tomu jednak přísun potravy, ale i zprávy od bližních a rozdělení celé skupiny do 11 trojic, jejichž členové úzce spolupracují a komunikují mezi sebou. [celá zpráva]