"Recese, ze které se zotavujeme, byla způsobena především nedostatkem zodpovědnosti Wall Streetu i Washingtonu," řekl Obama před závěrečným hlasováním v Senátu. "Proto jsem učinil schválení reformy Wall Streetu jednou ze svých priorit, aby se takové krize už neopakovaly," dodal.

Reforma přináší změny napříč finančním sektorem. Její záběr se pohybuje od nových pravidel pro záchranu problémových bank po ochranu drobných spotřebitelů, kteří například uzavírají první hypoteční smlouvu. Pro Obamu jde letos už o druhý velký úspěch na domácí politické scéně. Prvním byla podobně přelomová reforma zdravotnictví.

Zákon by mimo jiné měl přinést průhlednější obchodování s deriváty. Některým typům těchto cenných papírů a jejich nedostatečné regulaci se totiž klade za vinu to, že značně zhoršily průběh i rozsah finanční krize.
Spotřebitele by nově před nefér praktikami finančních společností, jako jsou třeba pověstná důležitá ustanovení psaná malým písmem, měla chránit nová vládní agentura.
Zpřísní se také například kapitálové požadavky pro banky, jejichž problémy mohou ohrozit celý finanční systém.

Svou verzi reformy již v prosinci schválila Sněmovna reprezentantů. Obě komory Kongresu nyní spolu vyjednají definitivní znění zákona. Senátní a sněmovní verze jsou si velmi podobné, liší se jen v několika bodech.

Zákon schválený Senátem podle některých kritiků i komentátorů mohl být přísnější. Senátoři prý s hlasováním spěchali, aby jej stihl schválit ještě před dvoutýdenní přestávkou v jednání, která začne v pondělí. Neprojednali tak řadu dodatků, které chtěly regulaci ještě více zpřísnit.

Republikánům se také podařilo zabránit tomu, aby se v senátní verzi zákona objevila doslovná podoba pravidla pojmenovaného po Obamově poradci Paulu Volckerovi. Komerční banky by podle něj například nemohly obchodovat na vlastní účet tak volně jako dosud. Regulována by měla být i jejich velikost, aby jejich pád neohrozil celý systém. Zákon ponechává definitivní podobu pravidla na regulátorech, kteří jej tak mohou oslabit.