V zemi byl také v pondělí vyhlášen národní smutek po dobu jednoho měsíce, informovala agentura. Podle údajů vlády bylo do masových hrobů pohřbeno již 70 000 lidí. Většinou se nahrnují buldozery přímo ho hrobů, nebo je nakládají nakladače na auta a ta je do hrobů vyklápějí. Mnoho hromad mrtvol však sami Haiťané zapálili, neboť se těla začala rozkládat.

Čtěte také: Češi vybrali na Haiti už 12 miliónů, vláda pošle dalších 20

Preval vyhlásil stav nouze až šest dnů po zemětřesení. Celá vláda byla katastrofou, která si vyžádala možná až 200 000 obětí, zcela ochromena a nedokázala jednat. V ulicích nebyla policie ani hasiči.

„V Port-au-Prince máme 2000 policistů, kteří byli při zemětřesení vážně zraněni. Asi 3000 zločinců uprchlo z vězení. To je důvod, proč je situace tak špatná,“ vysvětlil Preval k důvodu, proč se nedaří distribuovat pomoc potřebným. Ve městě řádí gangy, loupí a rabují. Střelba je slyšet každý den. Humanitární pracovníci se bojí do některých oblastí vstoupit.

Rozvášněný dav ale některé z rabujících už lynčoval.

"Jsme tu hlavně pro podporu humanitární pomoci, ale bezpečnostní situace začíná být kritická," řekl v televizi ABC velitel americké vojenské pomoci na Haiti generálporučík Ken Keen.

Ruští záchranáři u jedné z vyproštěných pomáhají vyproštěnému.

Ruští záchranáři poskytují pomoc jedné z vyproštěných.

FOTO: Reuters

Generální tajemník OSN vyzývá k trpělivosti

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který přijel do Port-au-Prince, vyzval zoufalé Haiťany k trpělivosti. "Upřímně věřím, že Haiťané zachovají klid, a vyzývám je k větší trpělivosti," řekl Pan Ki-Mun během návštěvy ostrova. Situaci na Haiti označil za „jednu z nejhorších humanitárních krizí za několik desetiletí.“ Dodal, že zajistit jídlo pro dva milióny lidí je velká výzva.

Světový program pro výživu (WFP) předpokládá, že do týdne dokáže zajistit potraviny pro asi jeden milión lidí a do dvou týdnů pro dva milióny. V současnosti zajišťuje výživu pro asi 60 000 Haiťanů.

Pohřeb bývalého šéfa sil OSN na Haiti Hedi Annabiho. Tělo našli v troskách budovy OSN.

FOTO: Louis Charbonneau, Reuters