Nové údaje o své robotizaci zveřejnila americká armáda společně s programem další modernizace, která bude probíhat v roce 2010. Ta zahrnuje širší dovybavení jednotek malými pozemními roboty SUGV, které budou schopné nasazení v budovách, tunelech a jeskyních.

Malý průzkumný robotek SUVG.

Malý průzkumný robotek SUVG

FOTO: U.S. Army

Zároveň se zvyšuje i palebná účinnost menších jednotek, které mohou být vybaveny 15 střelami s plochou dráhou letu, kterým se přezdívá minikamikaze. Kontejner s těmito naváděnými raketami se vejde i na korbu vojenského džípu typu humwee a malá jednotka tak snadno nahradí dělostřeleckou baterii. Střely se přitom mohou nezávisle navádět i na pohyblivé cíle - sledovat tepelnou stopu nebo laserový mark a zároveň posílat operátorovi obrázky během letu v reálném čase.

Ukázka odpálení střely s plochou dráhou letu z kontejneru s celkem patnácti minikamikaze, který lze převážet i na menších autech a rakety lze odpalovat odkudkoli.

Ukázka odpálení střely s plochou dráhou letu z kontejneru s celkem patnácti minikamikaze, který lze převážet i na menších autech a rakety lze odpalovat odkudkoli.

FOTO: U.S. Army

Jejich větší bratr Metal Storm je však už vybaven granátometem a pro nasazení je připraveno větší robotické vozítko sloužící k doplňování střeliva a zásob.

Joystick jako u herní konzole patří už k výstroji.

Joystick jako u herní konzole patří už k výstroji.

FOTO: U.S. Army

Ve vzduchu pak kromě na dálku řízených větších bezpilotních letadel provádějí stále častěji průzkum malá vznášedla Tarantula Hawk. Doplnit je může v blízké budoucnosti i bezpilotní helikoptéra, která se nemusí omezovat jen na průzkum.

Bezpilotní helikoptéra může nést i výzbroj.

Bezpilotní helikoptéra může nést i výzbroj.

FOTO: U.S. Army

Navíc všechny jednotky a zbraně mají být propojeny do sítě, která se bude sbíhat ve velícím centru v počítači Deep Green, což je název projektu odvozeného od Deep Blue, tedy počítače, který byl schopný porazit šachového velmistra. V tomto případě by šlo o systém určený ke strategickému rozhodování s mnohem méně pravidly - válce s nepřítelem.

Bezpilotní helikoptéra může nést i výzbroj.

Robo-tank vyzbrojený granátometem

FOTO: U.S. Army

 

Model upravený jako zásobovač amerických vojáků

FOTO: U.S. Army