V pravidelném sobotním rozhlasovém vystoupení uvedl, že z dosavadního šetření vyplývá, že třiadvacetiletého atentátníka Umara Farouka Abdula Mutallaba vycvičila a vyzbrojila al-Kajdá na Arabském poloostrově. Organizace se k nezdařenému útoku přiznala již minulý týden.

Obama podle webových stránek Bílého domu uvedl více podrobností: "Víme, že (Abdul Mutallab) cestoval do Jemenu, do země, která se potýká s velkou chudobou a povstáními. (...) Vypadá to, že se stal členem al-Kajdy a tato skupina ho na Arabském poloostrově cvičila, vybavila ho výbušninami a nařídila mu, aby provedl útok proti letadlu směřujícímu do Ameriky."

Američtí představitelé až do této chvíle al-Kajdu veřejně z nezdařeného útoku na let airbusu A330 Northwest Airlines z Amsterdamu do Detroitu neobvinili.

Omar Farúk Abdul Mutalláb

Omar Farúk Abdul Mutalláb

FOTO: IntelCenter/Handout, Reuters

Umar Farouk Abdul Mutallab je nyní v americké vazbě a je obviněn z pokusu o teroristický útok na letadlo s téměř 300 lidmi na palubě.

Atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab svou cestu do USA nastoupil v nigerijském Lagosu, odkud linkou společnosti KLM letěl do Amsterodamu. Tam na letišti prošel další kontrolou a pokračoval v letu airbusem A330 Northwest Airlines do Detroitu.

Výbušninu měl umístěnou v osobním prádle. Před přistáním se pokusil výbušninu odpálit vstříknutím rozbušky injekční stříkačkou, pokus však selhal a výbušnina začala pouze hořet. V opakování pokusu už útočníkovi zabránil spolucestující.

Mutalláb měl výbušninu připevněnou ke spodnímu prádlu.

Mutalláb měl výbušninu připevněnou ke spodnímu prádlu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Obama v dřívějším prohlášení označil skutečnost, že k útoku došlo, za "systémovou chybu", protože se zjistilo, že americké úřady měly již od letošního listopadu o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam v centrálním registru špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s terorismem.