V roce 2005 nejvyšší soud rozhodl, že federální úřady mohou na základě federálního zákona zakazujícího obecně pěstování a užívání konopí stíhat jeho pěstitele a uživatele i ve státech USA, které jeho užívání ze zdravotních důvodů legalizovaly.

Ministr spravedlnosti Eric Holder ale nyní sdělil, že by bylo chybou mrhat federálními zdroji na stíhání lidí, kteří nejednali v rozporu se zákony státu unie, kde žijí.

Žalobci by podle ministerstva "neměli používat federální zdroje proti jednotlivcům, jejichž jednání není v rozporu s existující legislativou umožňující medicínské užití marihuany".

Holder ale dodal, že úřady budou nadále stíhat dealery a pašeráky drog, kteří se snaží svou činnost schovat za využití konopí pro zdravotní účely. "Nebudeme tolerovat pašeráky drog, kteří se schovávají za státní zákony a maskují tak činnost, která je jasně nelegální,“ uvedl v prohlášení ministerstva.

V Kalifornii je povolena i reklama na marihuanu

Použití konopí ze zdravotních důvodů jako první z amerických států povolila v roce 1996 Kalifornie. Umožňuje speciálním zařízením konopí nejen prodávat, ale dokonce na něj dělat reklamu.

Celkem je povoleno ve čtrnácti státech podle lékařů může konopí pomoci při chronických bolestech a nevolnostech.

Podle expertů se tak dostávají zákony do souladu s realitou, Holderovi kritici ale varují, že se takto ztíží boj s mexickými drogovými kartely, které do USA pašují marihuanu.