"Myslím, že jeho návštěva bude manifestací pokračující důležitosti tohoto regionu a našeho partnerství s těmito zeměmi v rámci NATO. Možná přispěje i k vyjasnění příležitostí, jež existují v pozměněném systému protiraketové obrany pro spolupráci ve vědě a vývoji, ale nejen tam," odpověděl Crowley.

Biden navštíví Českou republiku a Polsko ve dnech 20. až 24. října. Do Prahy přijede na pozvání premiéra Fischera, se kterým se také sejde. Schůzku bude mít i s prezidentem Václavem Klausem. Dále by se měl potkat s významnými představiteli politické sféry a občanské společnosti a jednat o ekonomické spolupráci.

Během evropského turné navštíví i Rumunsko.

Biden do Česka přicestuje půl roku po americkém prezidentovi Baracku Obamovi. Vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě prosazovala minulá Bushova administrativa, která také vyjednala s Čechy i příslušné smlouvy. Obama a jeho lidé ale tento plán přehodnotili a také český parlament dohody s Američany neratifikoval.

Místo toho současná americká administrativa chce vybudovat jiný systém, který se v blízké budoucnosti zaměří zejména na rakety krátkého a středního doletu.