Obří bomba schopná zničit podzemní bunkry byla už v době zahájení svého vývoje v roce 2007 za vlády prezidenta George Bushe označena podle stanice ABC za přípravný krok před úderem na Írán. Ministerstvo obrany tehdy žádalo Kongres o 88 miliónů dolarů kvůli urgentní operativní potřebě, a ta mohla vyplývat jen z úmyslu zaútočit na podzemní cíl, což odpovídá íránským jaderným zařízením.

Pentagon nyní v souvislosti s aktualizovanými informacemi o pokrocích Íránu v oblasti nukleárních technologií a vývoji balistických raket středního doletu, požádal o přerozdělení rozpočtu právě ve prospěch bomby MOP. Žádost byla minulý týden schválena.

Podle zprávy pro Kongres má jít o 19,1 miliónu dolarů na dokončení čtyř bomb, 28,3 miliónu dolarů si pak ještě vyžádá urychlené dokončení a odzkoušení a 21 miliónů dolarů má uspíšit integraci bomby na neviditelné bombardéry B-2.

Írán obviňuje USA ze zmizení jaderného vědce

K napětí mezi oběma zeměmi ve středu přispělo íránské obvinění, že USA mají podíl na zmizení odborníka na jaderný výzkum, který prý mohl vyzradit informace o budovaném provozu na obohacování uranu. V íránské televizi to řekl ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Vědec Šahram Amírí zmizel v květnu, kdy vykonal pouť do saúdskoarabské Mekky. Jeho příbuzní tvrdí, že se věnoval na Teheránské univerzitě výhradně využití nukleární technologie v lékařství a že s projekty na obohacování uranu nemá nic společného.

Teprve nedávno se západní země dověděly o dosud utajované, nově budované továrně na obohacování uranu poblíž íránského Komu. Íránci minulý týden přistoupili na to, že do objektu pustí inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Spekuluje se o tom, že s vyzrazením informace je spojen Amírí.