Obamova úvodní věta vyvolala bouřlivý smích jak u diváků, tak u Lettermana, který se ho vzápětí zeptal: "A jak dlouho jste vlastně černochem?"

Téma rasismu se objevilo v pořadu i proto, že bývalý prezident Bill Clinton řekl, že výpady proti Obamově plánu na zdravotní reformu jsou projevem rasismu. [celá zpráva]

Obama na to odpověděl, že se negativní reakce na návrh daly očekávat, protože jde o velkou změnu: "Kdykoli se nějaký prezident snaží realizovat zásadní změny, zvlášť pak v době ekonomické nejistoty, najde se jistá část populace, kterou to hodně podráždí," prohlásil Obama.

Připomněl také, že podobné emotivní projevy veřejnosti svými rozhodnutími vyprovokovali i předchozí prezidenti, včetně Franklina Delano Roosevelta, Johna F. Kennedyho či Ronalda Reagana. "Není to nic netypického. Jednou z věcí, kterou musíte očekávat, když se pustíte do politiky, je, že na vás budou lidi křičet," dodal.

Žertéř Obama 

Obama konstatoval, že byl opravdu překvapen, když na svém denním rozvrhu vystoupení v Lettermanově pořadu našel. "Je to jeden z těch případů, kdy se ptáte svých poradců: 'A kdo je zodpovědný za tohle?'"

Pak ale prezident sdělil, že přišel kvůli bramboře ve tvaru srdce, kterou Lettermanovi do pořadu přinesla jedna z divaček. "Hlavní důvod proč jsem tady? Chci vidět tu srdcovitou bramboru," řekl Obama, který si nakonec mohl zmíněný suvenýr ponechat.

Ještě než se Obama na scéně pořadu objevil, vypočítal Letterman deset důvodů, proč Obama pozvání do jeho The Late Show přijal. Jednou z jeho teorií bylo, že prezident odpověděl ano bez rozmyšlení, "jako to Bush udělal ohledně Iráku".