"Rusko uskutečnilo invazi do suverénního sousedního státu a ohrožuje vládu zvolenou jeho lidem. Taková akce je v 21.století nepřijatelná. Jsem hluboce znepokojen zprávami, že ruské jednotky vstoupily na gruzínské území mimo zónu konfliktu, zaútočily na gruzínské město Gori a ohrožují gruzínskou metropoli Tbilisi," citovala prezidenta agentura Reuters.

Podle Bushe jsou i náznaky, že by ruské síly mohly brzy začít útočit na civilní letiště v Tbilisi. To by znamenalo "dramatickou a brutální eskalaci konfliktu", zdůraznil prezident.

Bush zopakoval podezření USA, že se Rusko snaží o násilné svržení prozápadní gruzínské vlády. Stejné nařčení vyslovil v předchozí den i velvyslanec Spojených států v Radě bezpečnosti OSN Zalmay Khalilzad.

Návrh na příměří Rusko odmítlo

Bush požaduje okamžité zastavení bojů v Gruzii, stažení ruských jednotek a obnovu stavu z 6. srpna, tedy před vypuknutím konfliktu. S návrhem, který Gruzii a Rusku předložili v pondělí zástupci Evropské unie, souhlasí gruzínský prezident Michail Saakašvili, Kreml ho ale odmítl. Ruské jednotky pak pronikly hlouběji do území Gruzie i mimo separatistické oblasti Jižní Osetie a Abcházie.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho k rezignaci.

Do Moskvy míří Sarkozy, zasedá Rada bezpečnosti OSN

Mezinárodní společenství naléhá na ukončení konfliktu a vyzývá obě strany k příměří. K poradě o dramatickém vývoji na jižním Kavkaze se na žádost Gruzie za zavřenými dveřmi sešla Rada bezpečnosti OSN.

V úterý také míří do Moskvy francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který naváže na pondělní snahy svého ministra zahraničí Bernarda Kouchnera a bude se snažit Rusy přesvědčit, aby boje zastavili. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv v pondělí avizoval, že se boje chýlí ke konci. Pak ale následovaly zprávy o ruském postupu na gruzínské hlavní město. Uplynulá noc však byla v konfliktních oblastech od pátku nejklidnější.