Jde o první americký soud pro válečné zločiny od procesů následujících po druhé světové válce. Soud v místě, kde jsou několik let zadržovány stovky osob podezřelých z terorismu, by měl trvat tři nebo čtyři týdny a opírat se o dvě desítky svědectví pracovníků amerického ministerstva obrany.

Hamdan při prvním stání prohlásil, že je nevinný. Jeho právník již před zahájením procesu tvrdil, že zadržený byl pouhým řidičem a opravářem, a nikoli členem Al-Kajdy. 

Nejsledovanější proces patrně bude s údajným strůjcem útoku na newyorská "dvojčata" z 11. září 2001 Chálidem Šajchem Muhammadem, který by měl před soud stanout patrně v září.

Guantánamo
Na Guantánamo převáželi Američané osoby podezřelé z terorismu, které zadrželi většinou na přelomu let 2001 a 2002 v Afghánistánu. Celkem prošlo základnou přes 750 lidí. Nyní je na Guantánamu asi 270 vězňů, z nichž jen 20 bylo obžalováno.
Zadržovaní nemají stejná práva jako obvinění před civilními soudy, ani jako váleční zajatci. Guantánamo je terčem kritiky nejen organizací pro ochranu lidských práv, ale i řady amerických i zahraničních politiků.