Gates řekl, že na opuštění zařízení čeká až osm desítek vězněných. Jejich domovské země je ale buď nechtějí převzít anebo se jim nedá důvěřovat.

Ve věznici na Kubě je v současnosti okolo 270 vězňů. Na Spojené státy tlačí dlouhodobě organizace za lidská práva, aby tábor uzavřely. USA jeho provozováním podle nich porušují mezinárodně-právní pravidla.

"Drasticky upřímná odpověď je, že jsme se zasekli. Máme problém na cizím dvorku. Domovské vlády buď vězně nepřevezmou anebo se obáváme, že je propustí. Co dělat se sedmdesáti nebo osmdesáti lidmi, které nemůžeme propustit, i když nebudou obviněni či posláni domů?" položil ministr obrany řečnickou otázku.

Pentagon tvrdí, že 36 dřívějších vězňů se mohlo po propuštění ze základny vrátit k teroristickým aktivitám. U některých to bylo dokázáno, u jiných existují jen podezření.

Proti Gatesovi ostře vystoupila demokratická senátorka Dianne Feinsteinová. "Nic z toho, co jste řekl, nás nezbavuje obrovské ztráty důvěryhodnosti ve světě. Nazývají nás pokrytci za to, že máme dvojí metr - pro některé zákony fungují, pro jiné vůbec ne."

Gates pobouřil i výkonného ředitele centra pro ústavní práva. "Ministrovi poznámky jsou šokující vzhledem k množství financí a lidských zdrojů, který má jeho rezort k dispozici," řekl Vincent Warren.