John McCain v projevu vyjádřil svůj pohled na budoucí politiku Spojených států. Z jeho projevu vyplynulo, že je pro tvrdý postup vůči Rusku, které se snaží vrátit na bývalé mocenské pozice a důrazně oponuje rozšiřování NATO na východ a plánu USA rozmístit v Polsku americké antirakety, který by naváděl radar z českých Brd.
Velmi kritický byl i k Číně.

Ve své první velké řeči věnované zahraniční politice ukázal, jak se jeho pohled liší od přístupu George Bushe. Patrné to bylo právě v pohledu na Rusko a v tom, s kým spolupracovat.

"Naše velká síla neznamená, že si můžeme dělat, co chceme a kdy chceme," řekl McCain a dodal: "Musíme naslouchat (různým) názorům a respektovat kolektivní vůli našich demokratických spojenců."

Republikánský kandidát uvedl, že součástí skupiny nejvyspělejších států G8 by měly být demokratické země včetně Indie a Brazílie. Jeho součástí by ale podle něj nemělo být Rusko.

Arizonský senátor také znovu zdůraznil svůj odmítavý postoj vůči kontroverzním technikám, které Ústřední zpravodajská služba (CIA) používala při výsleších osob podezřelých z terorismu, vězněných na základně Guantánamo na Kubě.

V Iráku vítězíme
Velkou pozornost věnoval McCain válce v Iráku. Zmínil, že vždy byl pro posílení amerických jednotek v Iráku, k němuž došlo loni. Řekl, že v Iráku nyní USA vyhrávají.

McCain ale připustil, že během pětiletého konfliktu v Iráku image USA utrpěla. Zároveň však jako již v minulosti poznamenal, že USA by neměly předčasně stáhnout své vojáky z této země: "Máme morální odpovědnost vůči Iráku. Byla by hanebná zrada, skvrna na našem národě, pokud bychom Iráčany opustili."

Nemluvil však jen o otázkách strategie, ale zmínil i skutečnost, že se v Iráku zlepšuje bezpečnost, klesá nezaměstnanost a roste ekonomika.

Zdůraznil, že pochází z rodiny s vojenskými tradicemi, jeho otec i děd byli admirály, on sám pak bojoval jako pilot námořnictva ve vietnamské válce. Byl sestřelen a skončil v zajateckém táboře. Dodal ale, že není pro válku právě proto, že ji velmi dobře zná: „Nenávidím válku,“ řekl přímo. Právě proto je ale podle něj nutné zajistit bezpečnost USA a porazit teroristy.

Profil Johna McCaina

Podle politologů byla řeč velmi státnická a ukázala McCaina jako člověka, který má na to stát v čele USA.