Peníze z rozpočtu mají být určeny pro standardní operace Pentagonu a armády, plán nezahrnuje další útraty, například tzv. válku proti terorismu. Celkový nárůst rozpočtu tak bude oproti loňsku více než sedmiprocentní.

Od příchodu George Bushe do Bílého domu byl vojenský rozpočet navýšen o 30 procent, což je trend, který může být obtížné udržet vzhledem k současnému zpomalení americké ekonomiky. Odborníci přesto dodávají, že situace není tak vážná a že i nynější kolosální rozpočtový plán představuje menší část HDP, než za předchozích konfliktů.

Výdaje na válku v Koreji dosahovaly 14 procent HDP, v případě vietnamského konfliktu to bylo devět procent. Všechny současné výdaje Pentagonu oproti tomu představují něco přes 4 procenta domácího produktu.

Výhledově největší výdaje

Některým armádním představitelům se ovšem nelíbí, že rozpočet opomíjí potřebu soustředit se na budoucí vojenské výzvy.

"Myslím si, že potřebujeme diskutovat o tom, za co budeme utrácet,“ řekl admirál Mike Mullen, který však souhlasí s názorem ministra obrany Roberta Gatese, že výdaje na obranu by neměly klesnout pod čtyři procenta HDP.

Návrh armádního rozpočtu pro rok 2009 představuje jedenácté navýšení v řadě. Podle Bushovy administrativy se pravděpodobně jedná o prozatímní vrchol. Návrh rozpočtu každoročně doprovází i výhled pro dalších pět let. Mezi lety 2010 až 2013 se počítá s menšími výdaji.