"Troufal bych si tvrdit, že i vzhledem k celkem pozitivnímu vztahu k České republice a znalosti České republiky vyjadřovala evidentní podporu tomu, aby se s vízy vůči České republice něco zásadního stalo," uvedl Klaus po zhruba třičtvrtěhodinovém jednání. Podle prezidenta Pelosiová ČR dobře zná a jistě nezapomene na to, že vízové politika USA vůči Čechům je pro mnohé z nich frustrující, akutní a zásadní.

Zatímco Američané pro vstup na české území vízum nepotřebují, Češi mířící opačným směrem o víza žádat musejí a dlouhodobě usilují o zrušení této povinnosti.

Českého prezidenta prý překvapilo, jak dobře Pelosiová zná Prahu i ČR. "Byla mnohokrát v Praze a zná ji velmi dobře, byla v České republice i na návštěvě, která se týkala životního prostředí. Procestovala Mostecko a všechny tam ty hnědouhelné doly a podobně," řekl Klaus.

Mluvilo se i o radaru, energetice i ekologii

Klaus s představitelkou vedení Kongresu, která zastupuje Demokratickou stranu, hovořil i o americkém záměru vybudovat na českém území radar jako součást amerického protiraketového systému. Podrobněji by však měl český prezident toto téma probrat při pátečních setkáních s viceprezidentem Richardem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem.

Z obecnějších témat hovořili Pelosiová a Klaus o energetické bezpečnosti. "Sdílel jsem její názory na nezbytnost energetické bezpečnosti a vysvětloval jsem jí, k jakému radikálnímu skoku k lepšímu došlo v naší zemi z hlediska ekologických problémů. Nesdílel jsem její názory na globální oteplování a neskrýval jsem to," uvedl Klaus, který globální oteplování mnohokrát označil za nesmysl. Reakce Pelosiové byla podle Klause "velmi milá".