Soudce proces ukončil, protože podle něj Watada, jenž pochází z Havaje, nerozuměl plně dokumentu, v němž se přiznal. Watada si ukončení procesu nepřál. Hájit se chtěl sám.

Nový proces by mohl začít 19. března, podle CNN je však možné, že se neuskuteční, protože by v tom případě byl Watada dvakrát souzen pro stejný čin, což je v rozporu s americkým právem.

Poručík Ehren Watada loni v červnu veřejně odmítl jít bojovat do Iráku. Podle něj byl rozkaz nezákonný, protože i samotná válka je nejen nemorální, ale též nezákonná. Čelil obžalobě ze zběhnutí od své jednotky a z vyjádření nehodných důstojníka. Vinu odmítal. Pokud by ho soud shledal vinným, hrozilo by mu, že si za trest odpyká čtyři roky ve vojenském vězení.

Mnoho organizací a osobností vyjádřilo podporu Watadovi. Jsou mezi nimi herci Sean Penn a Susan Sarandonová, jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír biskup Desmond Tutu i organizace na ochranu lidských práv ve světě Amnesty International, podle které byli už tři američtí vojíni odsouzeni k trestům 12 až 15 měsíců vězení za odmítnutí jít do irácké války.