José Luis García Sabrido poté prohlásil, že osmdesátiletý kubánský vůdce netrpí rakovinou ani jinou zhoubnou chorobou a zotavuje se. [celá zpráva]

Internetové stránky listu El País ale hovoří jinak. "V létě kubánský vůdce neustále krvácel do střev," píše list. "Tento problém ho přivedl na operační stůl, jak uvádějí lékařské zdroje. Jeho stav se poté zhoršil, protože se rozšířila infekce a vyvolala zánět pobřišnice."

"Vážná infekce v tlustém střevě, nejméně tři neúspěšné operace a různé komplikace zanechaly kubánského diktátora Fidela Castra s velmi vážnou prognózou," dodal list. Castro podstoupil na konci července chirurgický zákrok kvůli krvácení v zažívacím traktu a od té doby je v nemocniční péči.

Kuba o zdravotním stavu Castra téměr žádné informace neposkytuje. Americká vláda opakovaně spekulovala, že Castro má rakovinu. Někteří američtí lékaři předpokládají, že trpí divertikulózou - nemocí, která může způsobit krvácení do tlustého střeva. Tuto domněnku podporuje i list El País.

Na veřejnosti se Castro naposledy osobně objevil v červenci loňského roku. O pět dní později předal dočasně pravomoci svému bratru Raúlovi a posílil tak spekulace, že je vážně nemocný a do prezidentského úřadu se už nevrátí.