"Dokument o 220 stranách textu a dalších stranách příloh byl předán v úterý ráno kanceláři spolkového státního zastupitelství a jeho přijetí bylo potvrzeno," řekl agentuře AFP mluvčí žalující skupiny Hannes Honecker.

"Materiál musí být prostudován, a to zabere určitý čas," uvedl mluvčí prokuratury Frank Wallenta.

Kromě Rumsfelda je žaloba namířena proti pěti právním poradcům prezidenta George Bushe. Mezi nimi je i současný ministr spravedlnosti USA Alberto Gonzales. V roli poradce Bílého domu se údajně spolupodílel na právní obhajobě výslechových metod používaných na Guantánamu.

Podání žaloby CCR avizovalo už na konci minulého týdne. [celá zpráva]. Organizace podobnou žalobu už podala v roce 2004, tehdy jí ale německá prokuratura odmítla přijmout. Doufá, že tentokrát bude výsledek jiný. Předseda centra Michael Ratner se domnívá, že ve chvíli, kdy Rumsfeld podal demisi [celá zpráva], je šance větší, neboť už nemá imunitu, kvůli níž byl tehdy případ odmítnut. Podle něj už nebudou také v případu tak velké "politické tlaky".

Dodal též, že centrum má více důkazů. Přinesl je případ Saúdského Araba Mohamenda Katáního, kterého CCR spolu s 11 Iráčany zastupuje. Katáního USA obvinily z příslušnosti k al-Kajdá, je na Guantánamu a byl dva měsíce vystaven mučení," uvedl Ratner.

Německý zákon o univerzální jurisdikci umožňuje stíhat pachatele podobných činů bez ohledu na to, z které země pocházejí.

CCR podalo v Německu žalobu na Rumsfelda poprvé už v roce 2004, když se provalil skandál kolem zneužívání iráckých vězňů americkou ostrahou věznice Abú Ghrajb.