"Jsem přesvědčen, že jsme dobře připraveni, přestože téměř polovina kontingentu, který čítá 449 lidí, jede do zahraniční mise poprvé," řekl Lipka. České vojáky čeká řada úkolů spojených především s dohledem nad bezpečnostní situací v oblasti.

"Mimo jiné budeme kontrolovat vozidla a osoby, které se v oblasti pohybují. Občas se účastníme vyhledávacích operací, kterým se KFOR snaží zabránit nelegálnímu pašování zbraní, munice a drog," řekl mluvčí 9.kontingentu Vít Rapčan.

V Kosovu v současnosti působí zhruba 17 000 vojáků z 26 států a česká armáda v oblasti působí od roku 1999. Základna Šajkovac, která je hlavním "stanem" českých vojáků v Kosovu, leží 76 kilometrů od hlavního města Prištiny. Kromě české armády zde bydlí také slovenští vojáci. Součástí práce vojáků v misi KFOR je i řada činností, které vojáci standardně nedělají.

"Hodně úkolů je spíše policejních. Například prohledávání osob, automobilů a patroly na silnicích. Kromě nich je to i například zvládání demonstrací, které mohou v multietnické oblasti nastat," řekl Pavel Lipka.

Přiletěl i kaplan

Součástí kontingentu je i vojenský kaplan, jehož úkolem bude nejen sloužit bohoslužby, ale také se starat o kulturní a sportovní vyžití vojáků. "Spravuji knihovnu, posilovnu a půjčovnu videokazet," řekl třicetiletý kaplan Jaroslav Knichal.

A jak se slouží božímu služebníkovi v armádě země, které je velmi ateistická? "V misi, kde mají lidé ke svým blízkým hodně daleko, hledají porozumění u mne, což je obvyklé. Nevím, kolik lidí z nich jsou praktikující věřící, ale například na Dušičky se v provizorní kapli sešlo asi padesát vojáků," dodává kaplan, který se v lednu vrátil z mise v Iráku, kde působí kolem stovky vojáků.