Gašparovič po jednání s Ficem řekl, že je připraven jmenovat v úterý novou vládu. Před tím se bude konat ustavující schůze parlamentu a vláda premiéra Mikuláše Dzurindy podá demisi. Smer obsadí i post předsedy parlamentu, nominovala na něj Pavla Paška a bude mít jednoho z čtyř místopředsedů, nominovaným je Miroslav Číž.

Dalšími místopředsedy budou zástupci zbylých koaličních stran (Anna Belousovová ze SNS a Viliam Veteška za HZDS). Jedno křeslo zůstane opozici.

Fico hájí čistotu vlády

Fico odmítl všechny spekulace tisku, že některé nominace ministrů jsou ovlivněny podnikatelskými a přátelskými vztahy s členy strany Smer - sociální demokracie. "Tyto spekulace vylučuji. Máme opravdu zájem, aby se do čela ministerstva hospodářství dostal člověk, který má profesionální zkušenosti z hospodářství. V minulosti zde byla praxe, že do čela tohoto resortu byli jmenováni lidé, bez jakýchkoli zkušeností v této oblasti. Příští ministr hospodářství Jahnátek je zkušený manažer, který řídil konkrétní hospodářský celek. Příští ministr financí Počiatek je šéfem Telenoru na území Slovenské republiky. Je to významná mezinárodní společnost," uvedl Fico.

Nová slovenská vláda:
Premiér Robert Fico (Smer)
Vicepremiér pro evropské záležitosti a menšiny Dušan Čaplovič (Smer)
Ministr financí Ján Počiatek (Smer)
Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek (Smer)
Ministr zahraničí Ján Kubiš (nezávislý)
Ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer)
Ministr obrany František Kašický (nezávislý)
Ministr zdravotnictví Ivan Valentovič (Smer)
Ministryně práce a sociálních věcí Viera Tomanová (Smer)
Ministr kultury Marek Maďarič (Smer)
Ministr dopravy Ľubomír Vážny (Smer)
Ministr školství Ján Mikolaj (SNS)
Ministr výstavby a regionálního rozvoje Marián Janušek (SNS)
Ministr životního prostředí Jaroslav Izák (SNS)
Ministr spravedlnosti Štefan Harabin (HZDS)
Ministr zemědělství Miroslav Jureňa (HZDS)

Pozornost vzbudilo jméno ministra spravedlnosti. Štefan Harabin  (HZDS) byl předsedou Nejvyššího soudu. Měl konflikty s Jánem Čarnogurským a Danielem Lipšicem, kteří stáli v čele resortu spravedlnosti v období Dzurindovy vlády. Naopak nový ministr školství Ján Mikolaj (SNS) jako poslanec několikrát hlasoval s Dzurindovou koalicí.

Někteří ministři jsou provázání s podnikatelskou sférou, nový ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek šéfoval podniku Plastika Nitra a ministr financí Ján Počiatek je šéfem slovenské pobočky telekomunikační firmy Telenor. Ministr zdravotnictví Ivan Valentovič zase působil jako ředitel Společné zdravotní pojišťovny.

Dva z ministrů se prosadili v regionální politice, ministr výstavby a regionálního rozvoje Marián Janušek byl za SNS náměstkem primátora Žiliny, jejímž primátorem je Ján Slota. Ministr životního prostředí Jaroslav Izák (SNS) byl primátorem Handlové.

Další noví ministři působili jako poslanci (Jureňa), pracovali na ministerstvu (Tomanová) nebo se prosadili v rámci strany (Čaplovič a Kaliňák jsou místopředsedy Smeru, Maďariš vedl jeho volební kampaň).