Hořet začal terminál C, který je určen pro odbavení pasažérů malých leteckých společností. Letiště v Istanbulu je vůbec největší v Turecku.

Záběry, které přinesly místní televizní stanice, zachytily sloup hustého černého dýmu stoupajícího do výšky několika desítek metrů. Oheň vyvolal na letišti paniku a úřady z blízkých terminálů evakuovaly několik tisíc cestujících. Poblíž ohniska požáru se navíc nachází hangár s vojenskými letadly.

Oheň se hasičům kolem páté hodiny středoevropského času podařilo dostat pod kontrolu.

K požáru se večer přihlásila kurdská ozbrojená skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). V elektronickém poselství zaslaném prokurdské agentuře Firat operující v západní Evropě skupina označila požár za "sabotáž, která je odpovědí na politiku masakrů, v níž turecký stát pokračuje vůči Kurdům". TAK rovněž zdůraznila, že její akce budou pokračovat, "dokud turecký stát bude vůči Kurdům uplatňovat vyhlazovací politiku", cituje z poselství AFP.

Pasažéry odbavovali ručně

Mluvčí letiště potvrdil, že oheň zničil elektronický odbavovací systém letiště. V odbavovaní se ale pokračuje ručně. K přerušení provozu údajně nedošlo proto, že oheň je dostatečně daleko od přistávacích drah.

Televizní stanice CNN-Türk informovala o několika explozích a jako první pravděpodobnou příčinu požáru uvedla výbuch chemikálií. Nyní to však vypadá, že za požár může závada na elektroinstalaci. Oheň se pak rozšířil dál i do míst, kde bylo uskladněno palivo.

Hasiči s ohněm bojují. Hasí se i vodou shazovanou z hydroplánů. Letadla zaparkovaná nedaleko hořícího skladu se podařilo odtáhnout stranou.