"Podle úplných předběžných výsledků pro nezávislý stát Černá Hora hlasovalo 230 711 lidí, což je 55,5 procenta hlasujících. Pro udržení společného státu se vyslovilo 184 954 lidí, čili 44,5 procenta hlasujících," řekl předseda komise František Lipka.

Referenda se zúčastnilo 86,49 procenta voličů. Černá hora se z jejich vůle stane 45. evropským státem.

Černohorský premiér Milo Djukanović oznámil vítězství v referendu už v noci. "Gratuluji vám k novému státu... Je to nejdůležitější den v nedávné černohorské historii," uvedl premiér, který za nezávislost Černé Hory bojoval řadu let.

Na šampionát v Německu ještě společně

Černé Hoře se referendem otevřela cesta i do Evropské unie. Evropská komise oznámila, že jakmile se oficiálně potvrdí výsledek černohorského referenda ve prospěch nezávislosti, požádá členské státy o mandát, aby mohla s novou zemí vyjednat dohodu o stabilizaci a přidružení.

Nově nabytá nezávislost země zatím neovlivní nejbližší mezinárodní sportovní klání. Na blížícím se mistrovství světa v Německu se představí ještě naposledy společná reprezentace Srbska a Černé Hory. Potom už bude Černá Hora i na sportovním poli vystupovat jako samostatný subjekt.