Když předseda soudu Raúf Abdar Rahmán dočetl obžalobu, Husajna se otázal, zda se cítí vinen, nebo ne. Husajn na to odmítl odpovědět: "Nemohu vám říct ano, nebo ne. Tohle čtete, abyste uspokojili veřejnost. Na to krátce nemůžu odpovědět. To mi nepohne ani jedním vláskem na mé hlavě. Stojíte před Saddámem Husajnem, prezidentem Iráku. Jsem prezident Iráku z vůle iráckého lidu a i v tuto chvíli jsem stále jeho prezidentem," řekl.

Soudce sdělil Husajnovi, že je bývalým prezidentem a nyní je jedním z obviněných, a řekl, že jeho námitku chápe jako vyjádření, že se "necítí vinen". Husajn také, že "neuznává kolaboranty, kteří vytvořili soud a se zpětnou platností uplatňují zákon proti hlavě státu, již chrání ústava a zákon".

U zvláštního tribunálu soudí Saddáma Husajna a dalších sedm jeho spolupracovníků ze zločinu proti lidskosti, jehož se měli dopustit vraždou  více 150 šíitů, kteří zahynuli v souvislosti s neúspěšným atentátem na prezidenta v roce 1982. Obžalobu formuluje soudce až poté, co jsou vyslechnuti všichni svědci obžaloby, která též předkládá důkazy.

Vinu odmítli všichni

Stejnou obžalobu jako Husajn si vyslechl jeho nevlastní bratr Barzán Ibráhím Tikrítí, který v roce 1982 za války s Íránem velel irácké tajné službě. "Vše, co jste řekl, jsou lži," řekl soudci. Obžaloby vyslechlo také dalších šest souzených osob. Všechny vinu odmítly.

Soud začal v říjnu loňského roku. [celá zpráva] Od prosince byli předváděni svědci obžaloby. Po vyslechnutí obžaloby byl předvolán první svědek obhajoby Ali Dajem, který byl předsedou strany Bass v Dudžajlu. Několik svědků ale uvedlo, že v době atentátu nebyl v Dudžajlu přítomen