Hlavním úkolem českých vojenských policistů v Iráku je výcvik příslušníků irácké policie. Učí je především sebeobranu a střelbu. V poslední době se však podmínky pro práci českých instruktorů zhoršily. Již loni vojáci kvůli bezpečnosti zavřeli policejní akademii na základně Az Zubajr u kuvajtských hranic; kurzy se tak nyní konají pouze na domovské základně Šaíba, která se nachází na jihu Iráku nedaleko Basry. Působí tam již desátý kontingent vojenské policie.

Podle Kubáta jsou však mezi jednotlivými iráckými účastníky kurzu značné rozdíly. "Někteří již v policejních složkách působili, jiní se teprve učí ovládat zbraň. Všichni jsou však za výcvik velice vděční," řekl. Cílem českého kontingentu je postupně vyškolit tolik místních policistů, aby časem výcvik vedli sami Iráčané. Další působení absolventů výcviku čeští vojáci nesledují.

Parlament jejich nasazení schválil zatím do konce letošního roku. Příslušníci vojenské policie v úterý na pražském Vítkově slavnostně obdrželi bojový prapor, který jim propůjčil prezident republiky při příležitosti oslav 15. výročí založení útvaru. Tento krok je především symbolickým oceněním dosavadní činnosti vojenské policie.