"Je to vítězství pro australské ženy a jejich rodiny a také pro Poslaneckou sněmovnu," prohlásila senátorka Lyn Allisonová, jedna z autorek návrhu zákona. "Jsem šťastná, že rozum zvítězil nad výmysly. TGA je rozhodně kvalifikovanější pro rozhodování, zda je RU-486 bezpečná," dodala. Allisonová veřejně přiznala, že měla potrat. "Podle odhadů měla každá třetí Australanka potrat, a já jsem jednou z nich," prohlásila na půdě Senátu.

Proti byl premiér John Howard s tím, že obtížná rozhodnutí by měla činit vláda.

Abbott odmítal pustit potratovou pilulku do užívání a opakovaně varoval před možnou "epidemií" tohoto druhu ukončení těhotenství. Účinná látka mifepristone ukončí těhotenství  v prvních sedmi týdnech. Podle zastánců léku je tato metoda citlivější k organismu ženy, než operativní zákrok. Odpůrci léku, který je povolen v 35 zemích, ale říkají, že je nebezpečný. 

V roce 1996 parlament odhlasoval, že o RU-486 bude místo TGA rozhodovat ministr zdravotnictví. Od roku 2003 drží tento post Tony Abbott, který je jako katolík proti jakékoli formě potratů a odmítal pilulku schválit k užívání.

Už minulý týden prošel zákon o převodu rozhodovací pravomoci na TGA v australském Senátu poměrem hlasů 45:28.