Merkelová po příletu do Washingtonu vyzvala k "otevřenému a čestnému dialogu" se Spojenými státy i o sporných otázkách, jako je boj proti terorismu. Hlavně německá veřejnost totiž od ní očekává, že s Bushem bude mluvit i o americkém táboře Guantánamo, kde Američané budují nové vězení [celá zpráva]. Toto zařízení Merkelová dříve kritizovala, což způsobilo menší diplomatickou roztržku.   

Těsně po příletu se ale kancléřka tomuto tématu vyhnula a žádným způsobem své výtky vůči americkému vězení pro "nepřátelské bojovníky" nezopakovala. K německo-americkým vztahům naopak zdůraznila, že "je třeba zmobilizovat síly a začít novou etapu". Vyslovila se také pro debatu o reformě OSN a pro posílení NATO, aby se stalo silným aktérem v boji proti terorismu.

"Obě strany (evropská i americká) se postupům proti terorismu teprve učí," řekla Merkelová. "Bylo by špatné, kdyby jedna či druhá strana diskusi odmítala," dodala. 

Írán je hrozba

S poukazem na vyhrocující se spor s Íránem o jeho jaderný program Merkelová naléhavě vyzývala ke společnému postupu mezinárodního společenství. Teheránskou vládu pak ostře napadla.

"Írán provokuje. Překročil všechny meze, včetně pomyslné červené linie," řekla s poukazem na nedávné obnovení procesu obohacování uranu teheránským režimem. Německo podle kancléřky pracuje s ostatními zeměmi na tom "ukázat Íránu, že se mezinárodní společenství nenechá provokovat".

Kromě Íránu a amerického vojenského vězení na Kubě chce Merkelová USA nabídnout i pomoc s obnovou Iráku. [celá zpráva]