Muži ze speciálního komanda, které se právě vrátilo z Iráku, jsou na filmových záznamech z letošního ledna nuceni staršími kolegy převlečenými za jeptišky mimo jiné pít vlastní zvratky a moč, jíst sušenky vyválené v blátě, bít jeden druhého, skákat do keřů s ostny, předstírat sex anebo pít alkoholický mošt a pak běhat, dokud nepadnou.

Noviny píší, že jeden z šikanujících vojáků už byl obviněn a je proti němu vedeno vyšetřování. Listy spekulují, do jaké míry se názory civilistů a vojáků na dění na fotografiích a videu shodují, protože mnozí vojáci prý podobné záležitosti berou spíše jako zábavu. Pokud však bylo již zahájeno vyšetřování, naznačuje to, že vojenští velitelé takový názor neuznávají.

Vojáci ze základny uvádějí, že účastníci podobných akcí si dokazují, co vše vydrží. Nikdo z elitních komand by se prý nechtěl dostat do situace, kdy všichni jeho kolegové uvidí, že něco odmítne udělat.

Na druhé straně vojáci připouštějí, že scény "rituálního ponižování" se mohou snadno vymknout z rukou. Starší ročníky se prostě předhánějí, k čemu všemu své mladší kolegy přinutí, a alkohol při tom dále snižuje soudnost. Noviny citují vojáka, který viděl po takové akci své spolubojovníky plakat. Přiznal také, že někteří vojáci utrpěli zranění.

Ministerstvo obrany uvedlo, že vůči šikaně má "nulovou toleranci", upozornilo ale, že nešlo o šikanu nováčků, nýbrž o "party", na kterou si "nikdo nestěžoval". Podle některých výroků vysocí velitelé o všem vědí, ale přivírají nad takovým chováním oči. Ministerstvo totiž v oficiální reakci uvedlo, že mladí vojáci "občas potřebují vypustit páru a zbavit se přetlaku, nemělo by to ale překračovat únosnou mez".