"Rychlost větru se zvýšila ze 75 kilometrů za hodinu na 120, což je první stupeň hurikánu," sdělilo centrum. Experti očekávají, že Beta dále zesílí, do 24 hodin dosáhne druhého stupně a její rychlost vzroste na více než 130 kilometrů za hodinu. Ještě v pátek byla Beta hodnocená pouze jako tropická bouře. [celá zpráva]

Na ostrově Providencia bylo uzavřeno místní letiště. Úřady oznámily, že první vlna poškodila střechy desítek domů, zaparkované automobily a polámala mnoho stromů. Lidské oběti a zranění ale zatím nejsou hlášeny, informovala agentura EFE. Podle agentury AFP bylo telefonické spojení s ostrovem v sobotu dopoledne přerušeno.

Letiště na sousedním ostrově San Andrés, který bouře plně zasáhla  v pátek, bylo v sobotu naopak na základě rozhodnutí úřadu kolumbijského civilního letectva po dvou dnech opět otevřeno. V dopoledních hodinách odletěli z ostrova stovky turistů, kteří tam uvízly kvůli hurikánu. Oběti nejsou hlášeny, výše škod se vyčísluje.

Nikaragujská vláda v sobotu vyhlásila v oblastech podél nikaragujsko-honduraských hranic stav pohotovosti. Podle nejnovějších prognóz meteorologů se totiž předpokládá, že právě tyto oblasti by mohly být v příštích hodinách postiženy nejvíce. V regionu již bylo zasaženo několik lokalit, mezi jiným Cabo Gracias a Dios. Nikaragujská armáda do postižených vesnic dopravila potraviny, oblečení a léky. Z oblasti odešlo do bezpečí na 8000 lidí.

Nový hurikán provázený silným větrem a přívalovými dešti postupuje z jihu na sever a severovýchod. Podle předpovědí amerického centra zřejmě bude dále zesilovat a už v neděli by mohl dosáhnout druhého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici.

Beta je letos už 13. hurikánem a rekordní 23. pojmenovanou tropickou bouří, která se během jednoho roku utvořila nad Atlantickým oceánem. Tyto záznamy se vedou od roku 1851 a podle nich byl rekordním rok 1933, kdy bylo zaznamenáno 21 smrští.