Šestapadesátiletý Lech Kaczyński se prezidentem stane 23. prosince, kdy vyprší Aleksanderovi Kwaśniewskému jeho druhé pětileté funkční období. Do té doby se bude na převzetí úřadu připravovat.

Mluvčí Občanské platformy (PO) Maciej Grabowski novinářům prozradil, že jeho konkurent Tusk telefonicky pogratuloval Kaczyńskému k vítězství. Rozhodující druhé kolo prezidentských voleb se uskutečnilo dva týdny po prvním hlasování. V něm zvítězil Tusk, který tehdy získal 36,3 procenta hlasů. Pro Lecha Kaczyńského v prvním kole voleb hlasovalo 33,1 procenta voličů.

Tvrdý konzervativec

Ke zvolení v prvním kole voleb bylo potřeba, aby některý z 12 kandidátů získal většinu všech odevzdaných hlasů. Protože se tak nestalo, postoupili dva nejsilnější kandidáti do kola druhého. Prvního kola voleb se zúčastnilo 49,74 procenta voličů. Poláci v porevoluční historii vybírali v přímých volbách prezidenta počtvrté. Letošní účast byla ale nejnižší od roku 1989.

Šestapadesátiletý konzervativec Lech Kaczyński má image tvrdého politika, dříve byl například ministrem spravedlnosti. Proslul například tím, když zakázal pochod homosexuálů městem.