Začátek vůbec nebyl snadný. Na letišti nejprve naložili veškerý náklad do několika náklaďáků, ale po několika hodinách jim úřady sdělily, že pro špatný stav silnic do místa určení - města Rávalkotu - vozy neprojedou.

"To se nakonec podařilo, náklad se však musel pracně překládat do menších aut. Vyrazili ve 13 hodin, ale komplikovanou cestou v podhůří Himálaje dojeli na místo až kolem 23. hodiny. Pohybovali se průměrnou rychlostí deset kilometrů v hodině. Byli unaveni, rychle postavili stany a spali, prý v poněkud stísněných podmínkách," popsal chod událostí v pátek v Brně Petr Svoboda, zástupce šéfa brněnské úrazovky, jenž je se svými kolegy v kontaktu přes satelit. Traumatým tvoří pět chirurgů a jeden anesteziolog z Brna a internista i všeobecný lékař, členové Armády ČR. Z Brna i z Prahy odjelo po třech zdravotních sestrách.

Léčí ve stanové polní nemocnici

Místními lidmi i úřady byli naši zdravotníci přijati velmi kladně. "Není to samozřejmé vzhledem k tomu, že je doprovázela pákistánská armáda," říká Svoboda.

Nejdříve si doktoři obhlédli místní nemocnici, ale z jejich pomoci tam "z nějakého důvodu" sešlo. Postavili tedy vlastní polní nemocnici ve stanech.

Většina pacientů - podle sdělení Janečka i šéfa traumatýmu primáře Petra Nestrojila - trpí hlavně infekcemi, střevními potížemi, podchlazením. Docent Svoboda však dodává ze své zkušenosti v podobné misi před 15 lety v Íránu, kde zahynulo rovněž na 30 tisíc lidí, že mezi lidmi se rychle rozkřikne informace o evropských lékařích, kteří dovedou mnohem lépe vyléčit i těžké úrazy a závažná onemocnění.

"Náš traumatým je nyní ve městě, které bylo z více než poloviny pobořeno, lidé se zdržují v horách, odkud se určitě začnou stahovat. My jsme měli v Íránu kolem sebe najednou na 5 tisíc pacientů," vzpomínal Svoboda.

Humanitární pomoc dorazí příští týden

Podle něj by měl v úterý nebo ve středu odletět z Prahy speciál s nákladem zdravotnického materiálu. Kdokoli z týmu by mohl být vystřídán, ale zatím si nikdo nestěžuje. Manažerka z brněnské úrazovky Vlasta Neklapilová informuje rodinné příslušníky dvakrát za den o situaci týmu v Pákistánu. "Mluvíme vždycky stručně, satelitní telefon se rychle vybíjí," říká.

Čeští zdravotníci by měli zůstat podle původní dohody na místě jen do čtvrtka, Svoboda však sdělil, že je velice pravděpodobné prodloužení jejich pobytu.