"Myslím, že bychom měli tábor na Guantánamu uzavřít a ty vězně, u nichž je důvod je zadržovat,  přemístit. Ostatní nechat jít ," řekl senátor za stát Delaware v televizi ABC. Nezávislá komise by měla v USA prozkoumat, která věznice by byla vhodná pro držení těchto lidí.

Vystoupení senátora přišlo poté, co v neděli ředitel americké odbočky Amnesty International William Schulz  popsala zadržovací centrum na Guantánamu jako novodobý gulag a obvinil Spojené státy ze zvýšeného porušování lidských práv ve světě, což se uvádělo už v nedávné zprávě organizace.

Pro televizi Fox News uvedl: Spojené státy udržují po celém světě souostroví věznic, mnohé z nich jsou tajné, ve kterých lidé doslova mizí, jsou drženi mimo bez přístupu k právníkům, právnímu systému a své rodině. A v některých případech jsou zneužívání, týráni, mučeni a dokonce vražděni."

Velký odpor v celém muslimském  světě vyvolal před pár týdny článek časopisu Newsweek, že američtí dozorci hanobili na základně korán. V Afghánistánu se dokonce na protest proti zneuctění posvátné knihy demonstrovalo. Duchovní hrozili džihádem. Američané se snažili tvrzení v článku bagatelizovat. Případy poškození koránu na Guantánamu prezidentův mluvčí označil za izolované a nafouknuté novináři.

Newsweek po tlaku Pentagonu zprávu označil za nepodloženou a stornoval ji. Američtí dozorci naopak uvedli , že korán zneuctili sami vězni. V pátek ale Pentagon přiznal, že k ojedinělým případům zneuctění koránu došlo.