Premiérka uvedla, že dostala manifest na jednu ze svých e-mailových adres. Nebylo v něm však zmíněno žádné místo činu či odkazy, které by umožnily útokům předejít.

Ardernová prohlásila, že zákony o zbraních se musí změnit a změní se. Nový Zéland má méně omezení týkajících se pušek a brokovnic než mnoho jiných zemí, držení revolverů je zde kontrolováno mnohem přísněji. Premiérka však odmítla sdělit další podrobnosti, dokud je neprojedná kabinet a skupina nejvyšších zákonodárců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zpřísnit zákony o střelných zbraních, vždy však tomu zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že lov zde má silnou tradici. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, je zde však také nízký počet násilných trestných činů spáchaných střelnou zbraní, napsala agentura Reuters.

Oběti od  dvou do 77 let

Úřady v neděli večer také začnou postupně vydávat těla obětí rodinám, aby je mohly pohřbít. Poslední těla by rodiny 50 obětí měly obdržet nejpozději ve středu.

Islámský zákon vyžaduje, aby těla byla očištěna a pohřbena co nejdříve po smrti, obvykle do 24 hodin, upozornila agentura AP. Policie zdůraznila, že je nutné, aby před vydáním těl byla zcela jasná příčina smrti a potvrzená identifikace oběti. Zatím existuje provizorní seznam obětí. Podle novozélandských médií jsou na něm osoby ve věku od dvou do 77 let, převážně muži. Předpokládá se, že všechny oběti jsou muslimové a pocházejí z rodin přistěhovalců.

Sociální síť Facebook také oznámila na Twitteru, že za prvních 24 hodin odstranila 1,5 milionu videí útoku, a také všechny upravené verze. Sedmnáctiminutové video natočené útočníkem z jeho perspektivy se krátce po střelbě rychle šířilo na sociálních sítích.

Tématu teroristického útoku v mešitách na Novém Zélandu jsme se podrobněji věnovali zde:
Střelec z Nového Zélandu udělal před soudem neonacistické gesto
Modlili jsme se, aby mu došly náboje, popisují přeživší útoky v mešitách
V mešitě to vypadalo jako na bitevním poli, všude krev a mrtvá těla
Teroristé v novozélandských mešitách postříleli 49 lidí, vraždění si natáčeli
Politici jsou masakrem na Zélandu zděšeni, na sítích bublá nenávist
Sledujeme vás. Policie varovala veřejnost před schvalováním útoku na Zélandu