Soud podle televize odůvodnil rozsudek tím, že každý má právo na ochranu osobních práv a na čistý vzduch.

Polská města patří mezi ty nejznečištěnější v EU. Například v Krakově na jihu země meteorologové ročně naměří až 188 smogových dní.

V Polsku leží podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 30 z 50 nejvíce znečištěných měst v Evropské unii.

"Je to precedentní rozsudek. Dojalo mě to," řekla po vynesení verdiktu Wolszczaková, která svou žalobu vznesla loni v listopadu.

Před soudem vypověděla, že se cítí během posledních deseti let čím dál více omezována tím, že musí sledovat zprávy o stavu znečištění ovzduší. "Mé základní právo, má svoboda je omezována," řekla Wolszczaková. "Mám stálý pocit ohrožení. Nikdo smog nemůže popřít. Je dokázáno, že je to čím dál horší," dodala.

Gražyna Wolszczaková

Wolszczaková kromě státu žalovala i Varšavu, ale později žalobu proti městu stáhla s tím, že chce dát šanci novému týmu na radnici. Ve sporu proti státu se ale rozhodla pokračovat, protože vláda podle ní jen předstírá, že něco proti smogu dělá. Vysouzené odškodnění hodlá nechat poslat jedné dobročinné nadaci v Krakově.

Stát kvůli znečištění ovzduší zažalovali i další známí umělci, jako je herec Jerzy Stuhr či spisovatel a publicista Mariusz Szczygiel, známý i českým čtenářům. Nyní podle TVN 24 chystají hromadnou žalobu, ke které se do března může připojit každý zájemce. Hodlají se mimo jiné domáhat proplacení protismogových masek na obličej či čističek vzduchu.