„Jediným definitivním řešením je vylodit (migranty) na Lampeduse nebo v jiném italském přístavu. Pokud chce Itálie nadále tento případ řešit jako záchranu na moři, je Lampedusa podle příslušných konvencí nejbližším bezpečným místem,” uvedl ve svém příspěvku Farrugia.

Maltský ministr naráží na to, že běženci se nacházejí na lodi italské pobřežní stráže, která je 16. srpna vzala na palubu v maltských vodách údajně poté, co jim Malta neposkytla asistenci a snažila se je vyprovodit do italských vod. Maltské úřady zase tvrdí, že loď s migranty nebyla v nouzi a migranti nebyli v ohrožení života.

„Buď se Evropa rozhodne, že Itálii skutečně konkrétně pomůže, a začne například tím, že převezme 180 migrantů na palubě lodi Diciotti, nebo budeme nuceni udělat to, co definitivně zarazí převaděčský byznys, a budeme lidi zachráněné na moři převážet do libyjských přístavů,” uvedl italský ministr Salvini.

Loď Diciotti vzala v noci na čtvrtek na svou palubu celkem 190 migrantů, z nichž 13 bylo převezeno do bezpečí jiným plavidlem kvůli potřebě lékařské péče.  [celá zpráva]

Spor kolem lodě Diciotti je už v krátké době druhý, kdy se Malta dohaduje s jinými evropskými státy o přijímání naloděných uprchlíků. Ve středu na Maltě po několikadenním vyjednávání a sporech zakotvila loď Aquarius se 141 migranty, které nalodila u libyjských břehů. [celá zpráva]