Soud Madsena uznal vinným z toho, že mladou ženu vloni v srpnu na své ponorce zabil a její tělo rozřezal. Před vraždou ženu zřejmě sexuálně zneužil a mučil. Tříčlenná porota rozhodla o vině a výši trestu pro jednomyslně.

Pitva prokázala 14 poranění v oblasti genitálií, což podle prokuratury svědčí o sexuální povaze činu. Příčinu úmrtí novinářky nelze určit s jistotou, ale její plíce vykazovaly rysy mechanického dušení, které mohlo nastat při podřezání nebo udušení oběti.

Madsenova ponorka UC3 Nautilus v kodaňském přístavu

Madsenova ponorka UC3 Nautilus v kodaňském přístavu

FOTO: Jens Dresling, ČTK/AP

Novinářka vstoupila na ponorku Nautilus loni 10. srpna a stačila z ní poslat ještě jednu esemesku. Poté o ní nikdo nic nevěděl. Až koncem srpna bylo nalezeno zohavené ženské tělo bez hlavy a končetin. Expertízy později prokázaly, že se jedná o ostatky novinářky. Zbytek těla nalezli potápěči až v říjnu.

Švédská novnářka Kim Wallová

Švédská novinářka Kim Wallová

FOTO: Tt News Agency, Reuters

Sedmačtyřicetiletý Madsen několikrát změnil výpověď o pobytu Wallové na jeho plavidle a nabídl dohromady tři verze příběhu. Odmítl, že by Wallovou zavraždil. Žena podle jeho slov zemřela nešťastnou náhodou. Přiznal ale, že se těla rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře.

Státní zastupitelství tvrdilo, že Madsen čin chladnokrevně naplánoval. Na palubu si mimo jiné vzal nástroje, které s sebou běžně nevozil – pilu, šroubováky a nože. Těmi údajně Wallovou před zavražděním mučil.

Madsen zkonstruoval přibližně čtyřicetitunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus a vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě.