Útok na Bushe ze Zajdího učinil v očích mnoha Iráčanů hrdinu, ale soud ho poslal do vězení a novinář si odpykal roční trest. Když vyšel z vězení, tvrdil, že ho strážci mučili a že musí vyhledat ošetření kvůli zlomeným zubům, kostem a dalším zraněním.

Irácký novinář Muntadar Zajdí

Irácký novinář Muntadar Zajdí

FOTO: Profimedia.cz

Na tiskové konferenci v roce 2008, na níž byl kromě Bushe i tehdejší irácký premiér Núrí Málikí, byl Zajdí jako pracovník televize Al-Bagdadíja. V jedné chvíli vstal a hodil po Bushovi obě své boty, aby vyjádřil nesouhlas s invazí do Iráku, která pod velením USA začala v roce 2003. Provázelo ji násilí a bratrovražedný boj mezi Iráčany.

„Tohle je polibek na rozloučenou iráckého národa, pse. Od vdov, od sirotků a od těch, kdo byli zabiti,“ volal na Bushe Zajdí. [celá zpráva]

Bývalý americký prezident George Bush mladší při úhybném manévru

Bývalý americký prezident George Bush mladší při úhybném manévru

FOTO: Profimedia.cz

Bushovi se podařilo uhnout a v jednom pozdějším rozhovoru řekl, že vůči Zajdímu nechová zášť. „Bylo to zábavné - viděl jsem za svého mandátu mnoho divných věcí a tahle byla jedna z těch nejdivnějších,“ řekl Bush.

Čin měl i kuriózní dohru, když například lidé za Zajdího boty nabízeli horentní sumy [celá zpráva], nebo když v Tikrítu vznikla obří socha boty, již však úřady nechaly rychle odstranit.

Socha Zajdího boty odhalená v roce 2009 v Tikrítu

Socha Zajdího boty odhalená v roce 2009 v Tikrítu

FOTO: Profimedia.cz

Zajdí se po odpykání trestu přestěhoval do Evropy, kde založil humanitární organizaci, jež pomáhám obětem irácké války.

Slibuje smést zloděje a korupčníky

Parlamentní volby se budou konat 12. května a Zajdí řekl, že jestli se do parlamentu dostane, „smete zloděje a zkorumpované lidi, pošle před soud ty, kdo kradou irácké peníze, a zastaví plýtvání veřejnými penězi“.

Zajdí bude na kandidátské listině koalice sedmi skupin, z nichž jednou je Sadrova Al-Istikáma. Ve volbách půjde o obsazení 328 parlamentních křesel - Kurdům je určeno 46 křesel a nejméně čtvrtinu mají obsadit ženy. Právo volit má zhruba 24 miliónů Iráčanů.

Přebal časopisu, na němž jsou snímky z incidentu.

Přebal časopisu, na němž jsou snímky z incidentu.

FOTO: Profimedia.cz

Květnové volby budou první od vyhlášení vítězství nad teroristickým Islámským státem, který sever a západ země obsadil v roce 2014. Vláda jeho porážku ohlásila loni v prosinci.