Prezidenta za projev chválil politolog Pavol Baboš, podle kterého Kiska v neděli přednesl velmi silný vzkaz. „V jeho dosavadní politické kariéře to byl jeho nejsilnější projev. Velmi jasně načrtl, jak si představuje příští vývoj,“ hodnotil Kiskův projev.

ČTĚTE TAKÉ:
Další podezření v Kuciakově vraždě: mezi prvními byl na místě policista, o němž novinář psal

Naopak projev předsedy vlády označil Baboš za konfrontační. „To bude dál polarizovat společnost, a to není něco, co bychom jako země potřebovali,“ dodal.

Shodl se v tom s opoziční poslankyní Veronikou Remišovou, podle níž Fico svým projevem nastoupil na cestu konspiračních teorií, která pro Slovensko nemůže dobře skončit. „Rozhodl se jít na hranu, nechává za sebou spálenou zemi a polarizovanou společnost,“ upozornila poslankyně.

Jako Mečiar v posledním tažení

Deník Sme ve svém komentáři upozornil, že Slovensko mohlo v neděli v přímém přenosu sledovat přerod Roberta Fica ve Vladimíra Mečiara v konečné (poslední) premiérské fázi. „Jak nás učí dějiny, premiér ve fazóně Mečiar 1998 nemůže dlouho zůstat premiérem,“ konstatoval list.

Kiska podle Sme otevřeně řekl, že události posledního týdne připravily vládu o legitimitu a ta musí opět získat důvěru.

Prezidentský zámeček v Tatranské Javorině

Prezidentský zámeček v Tatranské Javorině

FOTO: prezident.sk

Na Ficovo tvrzení, že Kiskův projev nevznikl na Slovensku, reagoval prezidentův mluvčí Roman Krpelan na sociální síti. „Projev vznikl v Tatranské Javorině, a to je stále na Slovensku. Pokud bude potřeba, ukážeme i místnost a stůl, kde vznikal,“ dodal mluvčí a připojil fotografii prezidentského zámečku.

Za Kiskou zamíří nejmenší vládní strana

Nejmenší vládní strana Most-Híd je připravena jednat s prezidentem Andrejem Kiskou o řešení současné politické krize. Strana to uvedla ve svém nedělním prohlášení. Kiska navrhl buď zásadní změny ve vládě, nebo předčasné volby.

„Strana Most-Híd se zúčastní jednání, které inicioval pan prezident,“ potvrdila strana ve svém prohlášení. Strana Most-Híd připomněla, že rekonstrukci kabinetu navrhovala už v průběhu tohoto týdne. Požadovala odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka, ale nechala to zatím na nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie.

Kiska v neděli ve svém projevu uvedl, že řešením současné krize je buď výrazná rekonstrukce vlády, nebo předčasné volby. [celá zpráva] Fico emotivně reagoval slovy, že je v šoku z toho, co prezident pronesl. [celá zpráva]

Kaliňák už v sobotu rezignaci odmítl. [celá zpráva]