Hlavní obsah
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák Foto: Milan Malíček, Právo

Slovenský ministr Kaliňák kvůli vraždě novináře odstupovat nehodlá

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD) nemíní odstoupit, jak ho k tomu po vraždě novináře a jeho partnerky vyzvala jedna z koaličních stran a opozice. Řekl to v sobotu v rozhovoru pro Slovenský rozhlas.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák Foto: Milan Malíček, Právo
Slovenský ministr Kaliňák kvůli vraždě novináře odstupovat nehodlá

„Pro mě je nejpodstatnější, abychom zjistili, kdo a proč (vraždil),” prohlásil Kaliňák v rádiu. Podotkl, že tlak na to, aby odstoupil, je na něj vyvíjen od té doby, co nastoupil do funkce ministra vnitra.

Na to, jak je možné, že na úřadu vlády pracovali lidé, o nichž se Kuciak zmiňoval v článku, Kaliňák odpovědět odmítl.

„Vypovídá to o tom, že policie neinformuje o své činnosti. Policie nekoná na základě politické objednávky,” řekl pouze Kaliňák.

Ficův spor s šéfreportérem bez hranic

Slovenský předseda vláda Robert Fico se mezitím pře s generálním tajemníkem organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophem Deloirem. Ten trvá na tom, že při pátečním setkání v Bratislavě jasně vyzval předsedu slovenské vlády Roberta Fica, aby se omluvil novinářům za dřívější urážky. Fico to ještě v pátek popřel a v sobotu k tomu vydal prohlášení úřad vlády, které mělo za cíl stanovisko premiéra podpořit. Podle něj žádná výzva k omluvě na něm nezazněla. Dnes úřad vlády vydal prohlášení s "přepisem konkrétního vyjádření... Deloira od oficiálního tlumočníka", v němž výzva zmíněna není.

"Vypadá to tak, že slovenský premiér Robert Fico popírá, že jsem ho vyzval, aby vyjádřil lítost a omluvil se. Další zdroje potvrdí, že jsem to během setkání učinil dvakrát a bez jakékoli dvojznačnosti. Byl bych rád, aby se nesnažil oponovat pravdě," reagoval Deloire na svém twitterovém účtu.

Dvojnásobná úkladná vražda

Těla muže a ženy ve věku 27 let – Kuciaka a jeho snoubenky – našla policie v noci na pondělí v rodinném domě v obci Veľká Mača. Policii upozornili příbuzní, kterým se dvojice už několik dnů neohlásila.[celá zpráva]

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk. Údajně se chystal rozkrýt trestnou činnost italské mafie na východě Slovenska.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků