Merkelová se na vánočním trhu v západní části berlínského centra zdržela asi půl hodiny. Mluvila například se Susanne Wollenschlägerovou, u jejíhož stánku loni zemřeli dva lidé. U dalšího stánku si nechala nalít nealkoholický svařený nápoj. Přítomní policisté ji informovali o bezpečnostních opatřeních, která se po loňském atentátu na řadě trhů po celém Německu značně zpřísnila.

Merkelová přímo uctila také oběti loňského atentátu. Na pietní místo položila bílou růži.

Angela Merkelová navštívila vánoční trhy v Berlíně, kde loni útočil atentátník

Angela Merkelová navštívila vánoční trhy v Berlíně, kde loni útočil atentátník

FOTO: Michael Sohn, ČTK/AP

Kancléřka v posledních dnech čelila kritice postupu německých úřadů po teroristickém útoku z loňského 19. prosince. Pozůstalí obětí atentátu v nedávno zveřejněném otevřeném dopise kancléřce napsali, že „v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem”. Text mimo jiné poukazuje na četné chyby bezpečnostních úřadů v případu atentátníka Anise Amriho.

Angela Merkelová navštívila vánoční trhy v Berlíně, kde loni útočil atentátník

Angela Merkelová navštívila vánoční trhy v Berlíně, kde loni útočil atentátník

FOTO: Michael Sohn, ČTK/AP

Piety se zúčastní i prezident

Amri téměř přesně před rokem najel ukradeným kamionem na vánoční trhy na náměstí u Pamětního kostela císaře Viléma. Mezi jeho oběťmi byla i Češka Naďa Čižmárová. Amriho na útěku po několika dnech zastřelili policisté na severu Itálie.

Manžel zabité Češky Petr Čižmár se před několika dny v rozhovoru s ČTK připojil ke kritice na adresu kancléřky Merkelové. Očekával bych, že nám bude kondolovat, řekl. Německé úřady podle něj mnohokrát pochybily a němečtí politici odmítli přijmout zodpovědnost. [celá zpráva]

Vyšetřovatelé zkoumají nákladní vůz, kterým útočník vjel do lidí na berlínském vánočním trhu.

Vyšetřovatelé u nákladního vůz, kterým útočník vjel do lidí na berlínském vánočním trhu (archivní foto)

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Za týden se uskuteční ústřední pietní akt, který má připomenout oběti atentátu z náměstí Breitscheidplatz. Zúčastní se ho kancléřka Merkelová i prezident Frank-Walter Steinmeier. Odhalen by měl být mimo jiné památník. Podle časopisu Spiegel se příští pondělí Merkelová setká se zástupci pozůstalých po obětech útoku.