Svědci si mysleli, že jde o muže hispánského původu. Jde ale o Turka žijícího v USA. Do nákupního centra Cascade Mall přišel v pátek krátce před 19:00 místního času a začal v prodejně sítě Macy´s střílet z lovecké pušky.

Při střelbě přišly o život čtyři ženy a později jeden muž, který nakonec podlehl vážným zraněním.

Vyšetřování u centra Cascade Mall v Burlingtonu

Vyšetřování u centra Cascade Mall v Burlingtonu

FOTO: Ted S. Warren, ČTK/AP

Střelec uprchl ještě před příjezdem policistů. Jeho motiv není zatím známý. Do pátrání po pachateli, které trvalo přes 20 hodin, se zapojily desítky policistů, pomáhali i agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

V zemi žil legálně

Podle úřadů je ještě brzy na to, aby byl vyloučen teroristický motiv. FBI pouze sdělila, že zatím nemá důkazy o napojení na teroristy. Turek Arcan Cetin podle CNN v Americe pobývá legálně.

Podezřelého zatkl policista Mike Hawley. Novinářům sdělil, že Cetin byl identifikován jako podezřelý, když auto, které s ním bylo spojováno, zachytila jedna z bezpečnostních kamer nákupního centra. V sobotu bylo toto auto spatřeno v Oak Harboru, kde pak Hawley Cetina objevil a zadržel. Podezřelý u sebe žádnou zbraň neměl.

Hawley rovněž uvedl, že Cetin byl už loni zadržen kvůli napadení. Žádné detaily této události ale nesdělil.

Dívky zapalují svíčky za oběti masakru.

Dívky zapalují svíčky za oběti masakru.

FOTO: Ted S. Warren, ČTK/AP

Střelba převrátila život v malém městě naruby. Lidé se modlili a zapalovali svíčky za oběti. Policie jim v pátek doporučila, aby nevycházeli ven.

"Město Burlington se zřejmě navždy změnilo," řekl starosta Steve Sexton. "Jde o bezcitný čin, venkovní svět zaklepal na našem prahu a vstoupil do naší malé komunity."