Polský majitel pěstírny nechal podle Půty zastínit roletami od holandského výrobce celých 10 hektarů skleníků, v nichž rajčata rostou.

„Rolety jsou na automatické ovládání, jedna část zastiňuje a druhá brání úniku světla ven. Pohltit mají až 97 procent světla, které vycházelo ven. Jejich pořízení stálo milión eur a počítá se s nimi i na další skleníky, jejichž vybudování plánujeme,“ uvedla Elzbieta Kalinczuk, vedoucí výroby společnosti Citronex.

Hejtman: Je to výrazný posun

Krok majitele skleníků hejtman Libereckého kraje Martin Půta ocenil. „Jsem rád, že majitel do zaclonění investoval a rozhodl se z vlastní vůle. Oproti minulému roku je to výrazný posun a myslím, že se situace zklidní,“ uvedl hejtman.

Kvůli záření skleníků letos inicioval jednání s polským maršálkem i s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, který se obrátil na svůj protějšek v Polsku. [celá zpráva]

Skleníky pro pěstování rajčat u hnědouhelné elektrárny Turów nedaleko českých hranic v polské Bogatynii (na snímku z 12. února)

Skleníky pro pěstování rajčat u hnědouhelné elektrárny Turów nedaleko českých hranic v polské Bogatynii (na snímku z 12. února 2016)

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Právě v pondělí začalo podle polské strany osazování skleníků rajčaty. Přisvěcovat se začne rostlinám na konci září, postupně po dvou, třech hodinách a se zkracujícími se dny se bude prodlužovat i svícení. V nejkratších dnech jsou rostliny osvětlovány až 18 hodin v kuse.

Speciální polská odrůda 

„Lidem tady v okolí světlo nevadí, naopak se radovali, že mají déle světlo. Nicméně rolety jsme nechali nainstalovat na základě stížností ze sousední země, abychom udrželi dobré sousedské vztahy,“ doplnila Elzbieta Kalinczuk.