Virus zika, který se rychle šíří zeměmi Latinské Ameriky, přitom zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí. Nejpostiženějšími zeměmi jsou právě Kolumbie a Brazílie.

V Kolumbii bylo zaznamenáno 31 555 případů nákazy virem zika, uvedl v sobotu kolumbijský národní zdravotnický ústav. Z toho 5013 případů se týká těhotných žen.

Virus zika přenášený komáry přitom patrně způsobuje mikrocefalii, nedostatečný vývin mozku u novorozeňat. Brazílie nyní zkoumá pravděpodobnou souvislost mezi nákazami zika a více než 4300 podezření na mikrocefalii. Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že souvislost byla prokázána u 41 případů.

Dítě s mikrocefalií narozené v brazilském Recife

Dítě s mikrocefalií narozené v brazilském Recife

FOTO: Ueslei Marcelino, Reuters

Světová zdravotnická organizace v sobotu kromě toho varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele.

GBS je onemocnění nervové soustavy, projevující se obrnou svalstva. WHO v sobotu informovala, že jeho výskyt je na vzestupu v některých zemích Latinské Ameriky.

"V souvislosti s prudkým šířením viru zika hlásily zvýšený počet výskytu GBS Brazílie, Kolumbie, Salvador, Surinam a Venezuela," oznámila WHO v každotýdenní zprávě o viru zika, který se nyní vyskytuje v 34 zemích, z toho 26 amerických.

"Příčina zvýšení výskytu GBS pozorované v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru a Surinamu zůstává neznámá, zvláště když (horečková onemocnění) dengue, chikungunya a vir zika se v obou Amerikách šíří souběžně," uvedla WHO.

Přítomnost viru zika v těle pacientů s GBS nebyla laboratorně prokázána v Kolumbii a Salvadoru. Potvrzena naopak už byla u tří z 252 případů GBS ve Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro už ve čtvrtek oznámil, že tři lidé zemřeli v důsledku komplikací spojovaných s virem zika. V zemi je hlášeno 5221 podezření na nákazu.

Geneticky upravení komáři

Země Latinské a Střední Ameriky hledají různé cesty, jak proti moskytům přenášejícím virus zika bojovat. V Kolumbii vědci pracují na využití bakterie rodu Wolbachia, která brání přenášení nemocí, píše list El País.

Komár není silnější než celá země, píše se na letácích, které rozdávají brazilští vojáci.

Komár není silnější než celá země, píše se na letácích, které rozdávají brazilští vojáci.

FOTO: Sergio Moraes, Reuters

V Brazílii a Panamě vyzkoušeli genetické úpravy samečků komára Aedes aegypti, po kterých při spáření se samicí jeho potomci zemřou ve stádiu larvy. Zvažovanou možností je také způsobit neplodnost komára s využitím radiace. Cílem prý není vyhubit tento druh moskyta, ale kontrolovat jeho přemnožení.

V El Salvadoru nasazují do nádrží s pitnou vodou malé rybky zvané zambos, které se živí larvami komárů. Tento postup označují za účinnější než vykuřování, které zabíjí jen dospělé jedince.

Brazílie, kde se v srpnu uskuteční letní olympijské hry, v rámci dne boje s virem zika vyslala do terénu na 220 000 vojáků, kteří v postižených oblastech obcházejí domy a rozdávají pesticidy a moskytiéry. Rozdávají také letáky, které mají varovat před virem a dodávat morální podporu.