Soul a Washington podle agentury AP krátce po vypuštění rakety sdělily, že v reakci na sílící vojenskou hrozbu ze strany KLDR zahájí jednání o rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Jižní Koreji.

Spojené státy chtějí umístit v Jižní Koreji moderní mobilní protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defence). Tento obranný systém ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle.

Vůdce KLDR Kima Čong-un sleduje start rakety dlouhého doletu.

Vůdce KLDR Kima Čong-un sleduje start rakety dlouhého doletu.

FOTO: Stringer, Reuters

Let rakety dlouhého doletu

Let rakety dlouhého doletu

FOTO: Kyodo, Reuters

Raketa byla podle japonské televize NHK vypuštěna kolem 1:30 SEČ. Její dráha směřovala podle plánu jižním směrem, nad jihojaponské souostroví Rjúkjú. Japonský premiér Šinzó Abe označil krok Pchjongjangu za "absolutně nepřijatelný", jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje řekla, že jde o "neodpustitelnou provokaci".

Diplomaté z OSN sdělili, že Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea požádaly po zprávě o vypuštění rakety o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti. Zasedání se má uskutečnit ještě dnes v 18:00 SEČ v ústředí OSN, řekli nejmenovaní diplomaté agentuře Reuters.

Lidé v KLDR sledují zpravodajství o startu rakety dlouhého doletu

Lidé v KLDR sledují zpravodajství o startu rakety dlouhého doletu

FOTO: Kyodo, Reuters

Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že Spojené státy budou s Radou bezpečnosti spolupracovat na opatřeních, která by KLDR přiměla se z vypuštění zakázané rakety zodpovídat. Úřad generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna označil krok KLDR za "hluboce odsouzeníhodný" a vyzval Pchjonghang, aby "své provokativní akce zastavil".

Raketa vynesla na oběžnou dráhu satelit

Televize NHK uvedla, že první stupeň rakety spadl do Žlutého moře, asi 150 kilometrů od západního pobřeží Korejského poloostrova, další asi 250 kilometrů západně od korejského pobřeží a poslední 200 kilometrů jižně od Japonska do Tichého oceánu. Japonská vláda sdělila, že žádné části rakety nedopadly na japonské území.

Strategické velení amerických ozbrojených sil potvrdilo, že raketa vstoupila do kosmu a jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že raketa vypustila na oběžnou dráhu satelit. Některé dřívější zprávy naznačovaly, že plán vypuštění satelitu izolované komunistické zemi nevyšel.

Start rakety dlouhého doletu

Start rakety dlouhého doletu

FOTO: Kim Hong-ji, Reuters

KLDR v úterý upozornila tři úřady OSN, že mezi 8. a 25. únorem vyšle na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země. Podle zdrojů pak Pchjongjang tento termín posunul na 7. až 24. února. Severokorejská televize v neděli uvedla, že satelit vypuštěný na rozkaz vůdce Kima Čong-una obíhá Zemi po 94 minutách a že v budoucnu bude mít KLDR v kosmu více satelitů.

Nezodpovědné kroky KLDR musí mít závažné důsledky.Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová označila severokorejský program raket a jaderných zbraní za hrozbu pro americké zájmy a bezpečnost některých nejbližších spojenců USA a za "flagrantní porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN". Prohlásila, že Washington učiní všechny nezbytné kroky na svou obranu, a vyzvala mezinárodní společenství, aby Pchjongjangu ukázalo, že jeho "nezodpovědné kroky musí mít závažné důsledky".

Na vypuštění rakety reagovali i republikánští kandidáti na prezidenta, k nimž se zpráva donesla ve chvíli, kdy zahájili svou zatím poslední televizní debatu. Někteří z nich vyzvali k posílení protiraketové obrany USA; Jeb Bush řekl, že by použil proti KLDR preventivní úder, pokud by to bylo v zájmu zachování bezpečnosti USA nezbytné.

Lidé v KLDR sledují zpravodajství o startu rakety dlouhého doletu.

Lidé v KLDR sledují zpravodajství o startu rakety dlouhého doletu.

FOTO: Kyodo, Reuters

Čína vyzvala k umírněnosti 

Také Čína "lituje" rozhodnutí KLDR vypustit raketu bez ohledu na odpor mezinárodního společenství. Komentář státní čínské tiskové agentury Nová Čína ale současně vyzýval ke klidu a ke krokům, které by zabránily dalšímu zhoršení situace. Peking je hlavním spojencem Pchjongjangu, má ale výtky vůči jeho jadernému programu.

KLDR počátkem ledna oznámila, že provedla úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové bomby. Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že šlo o vodíkovou pumu.

KLDR naposledy vypustila raketu dlouhého doletu v prosinci 2012, kdy raketa Unha-3 vynesla ze základny Sohe na severozápadě země na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.