Pokud bude pokles hladiny pokračovat, úřady zakážou zavlažovat okolní pole vodou z jezer, což bude mít neblahý dopad na zemědělství.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Odstavení hrozí i vodním elektrárnám na řece Ticino, která jezerem protéká. Tento přítok Pádu za normálních podmínek největší italskou řeku zásobuje jednou pětinou vody.

Vedra zasáhla i Polsko

S extrémními teplotami a suchem se potýká i sousední Polsko. Tamní vláda dokonce na pondělí svolala krizové jednání o tom, jak bude země následkům veder čelit.

Nedostatek srážek dolehl hlavně na zemědělský východ země, hladiny Visly a dalších řek poklesly na rekordní minima.

Státní rozvodné sítě SE v pondělí ohlásily regulaci dodávek elektřiny pro velké továrny a spotřebitele, slibují si od toho menší tlak na přetížený energetický systém.

S vysokými teploty přicházejí bouřky

S bouřkami z veder se potýkají některé oblasti Německa. Kvůli bleskům vzniklo několik požárů, ve Stuttgartu vyhořelo podkroví bytového domu. Ochromeny byly telefonní sítě a s problémy se potýkala i železnice.

V Ravensburgu byli hasiči povoláni k více než třiceti zásahům. Kvůli lijákům byl ochromen kanalizační systém a ze zatopených ulic voda natekla do sklepů. Na několik hodin ve městě také vypadla elektřina.

Bouřky doprovázené prudkými lijáky a krupobitím si nevyžádaly na jihozápadě Německa žádné zraněné. Výše škod prozatím nebyla vyčíslena.