V raketoplánu byli dva piloti. Jeden nehodu nepřežil, druhý se stihl katapultovat. Vážně zraněného ho našli více než jednu míli (1,6 km) od největší části vraku.

Raketoplán, který pojme šest pasažérů a dva piloty, vynesl do vzduchu nosič WhiteKnightTwo. Na snímcích je vidět, že k nehodě došlo krátce po oddělení raketoplánu od dvoutrupého letadla. To pak bezpečně přistálo na zemi.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Trosky raketoplánu SpaceShipTwo v poušti. Zdroj: Reuters

Vlastníkem licence pro projekt SpaceShipTwo je britský miliardář Richard Branson, který v pátek na internetu oznámil, že letí na místo neštěstí, aby byl se svým týmem.

Branson podle BBC uvedl, že je událostí šokovaný a zarmoucený, ale v projektu hodlá dál pokračovat. „Vesmír je obtížný - ale stojí za to. Vytrváme a půjdeme společně dál,” napsal na internetových stránkách své firmy.

Sir Richard Branson

Sir Richard Branson

FOTO: Shannon Stapleton, Reuters

Během pátečního testu poprvé od letošního ledna došlo k nastartování raketových motorů plavidla, celkově šlo o čtvrtý test. Při minulém společnost úspěšně předvedla nepilotovaný klouzavý let bez zážehu motorů. Nedávno společnost začala testovat nový typ paliva.

SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic

SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic na svém nosiči WhiteKnightTwo

FOTO: Phil Mccarten, Reuters

Americké úřady havárii začaly vyšetřovat. V USA jde o druhou vážnou nehodu rakety v průběhu několika dní. V úterý soukromá americká raketa Antares bez posádky explodovala jen několik sekund po startu z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Americká raketa Antares po startu explodovala. Zdroj: Reuters